Dej si Digitální Detox!

Dej si Digitální Detox!

Dej si Digitální Detox!

14. června 2018

DDT! Dej si Digitální Detox!  Tak jsme v rámci Semináře aktuální svět pojmenovali akci pro studenty s cílem upozornit na negativní vliv digitálních technologií, která proběhla ve středu 13. 6.

 

Abychom studentům zprostředkovali autentický zážitek, slíbili jsme jim, že pokud nechají tento den svůj telefon doma, dostanou nový. Netušili však, že bude papírový!

Možná právě proto jsme se ráno ve vestibulu školy setkávali s překvapenými reakcemi studentů i učitelů. Neváhali jsem však, a využili tohoto momentu překvapení k získání dat pro náš výzkum, jehož výsledky najdete na webu celé akce v sekci Anketa – https://ddt.randovka.cz.

Na stejném místě jsme pro všechny, které téma zajímá, shromáždili i další zajímavé materiály. Mimo jiné deníky závisláků, kteří digitální detox na 30 dní zkusili, názory vyučujících na moderní technologie ve výuce a další.

Abychom upozornili na absurdní chování některých uživatelů digitálních technologií, a abychom donutili ostatní studenty se zamyslet nad tím, jak komunikují se svým okolím, někteří z nás se nechali svázat a „nainstalovat“ jako živý a tichý exponát v prostorách školy s elektronickými kontaktními údaji. Bylo zajímavé pozorovat jak na tyto exponáty někteří reagují.

Po škole máme takových exponátů každý den poměrně dost přestávku co přestávku, a tak nezbývá než doufat, že se jejich počty po této akci alespoň trochu sníží a budeme si více povídat jako lidé – tedy bez svítících obrazovek, filtry načančaných snapshotů, podivných emoji a tajuplných hashtagů!

#SAS