Exkurze do Strojírenského zkušebního ústavu

Exkurze do Strojírenského zkušebního ústavu

30. března 2009

Dne 25.3.2009 vyrazila třída sexta do Strojírenského zkušebního ústavu v Jablonci nad Nisou. Po asi čtvrthodinové cestě ….

jsme došli na místo určení, prošli bránou a poté se vměstnali do né příliš velké místnosti, kde byl umístěn trhací stroj. Jako první pokus, který jsme tu viděli, bylo natahování a následné přetržení horolezecké smyčky, která měla vydržet sílu 22kN, ale bohužel se už při síle 19kN přetrhla. Tento vzorek tedy testy neprošel.

Při trhání horolezeckého lana jsme mohli vidět, jak se při překonání meze pevnosti lano jakoby seškvaří, teplem vytvořeným trhem. Následovalo přesunutí naší skupiny za panem Hájkem, který nás dovedl do obrovské haly, kde se testují například popelářská auta, kočárky, kajaky, snowboardy, skateboardy a dveře. Nesmíme zapomenout ani na testovací plošinu, ze které se nechává padat figurína znázorňující průměrného horolezce, a tím se také zjišťuje nosnost lan. Pan Hájek nám ještě prozradil, že testovací ústav v Jablonci produkty, které schválí, označí nápisem CE 10 15, takže až někdy uvidíte výrobek s touto značkou, víte, že byl testován v našem městě.

Exkurzi bych zhodnotila jako zajímavou, určitě by se totiž do takového podniku nikdo z nás nepodíval, kdyby nebylo iniciativy pana Titěry a Pulíčka a ochoty pracovníků tohoto ústavu.