Exkurze na TUL – Fakulta zdravotnických studií

Exkurze na TUL – Fakulta zdravotnických studií

Exkurze na TUL – Fakulta zdravotnických studií

17. února 2022

Čtvrtek 10. února se pro naši třídu 1.A nesl v duchu návštěvy Fakulty zdravotnických studií na Technické univerzitě v Liberci. Program započal úderem deváté hodiny rozdělením do dvou skupin, které se po obeznámení s průběhem dne odebraly na svá stanoviště.

Jednou z částí programu byla přednáška o technikách záchrany života. Přednášející záchranáři nás provedli náplní své profese a my si tak mohli vyzkoušet záchranné manévry na moderních pacientských simulátorech nebo i na samotných záchranářích. Obzvláště zajímavé pak bylo pozorování takzvaného SimMana, do detailu propracovaného simulátoru dospělého pacienta, schopného velmi věrně napodobovat nejrůznější životní funkce. Naši pozornost si získala také prohlídka sanitního vozu s veškerým vybavením.

Druhá část programu už byla více vědecká, vydali jsme se totiž po stopách bakterií. Samotnému zkoumání předcházela krátká rekapitulace toho, co už jsme slyšeli v hodinách biologie. Pozorovali jsme, jaké množství bakterií se nachází na předmětech kolem nás a jak se bakterie kultivují v laboratorních podmínkách. Hlavní aktivitou však byla příprava preparátu z bakterií, které si každý nosíme v ústní dutině.

Celý program byl zakončen vydatným obědem s mnoha možnostmi. Každý si nabídl, na co měl zrovna chuť a obohaceni jsme odcházeli zpět do svých domovů.

Za pedagogický dozor děkujeme paní učitelce Vrajíkové a panu učiteli Janderovi.

 

Marek Hofrichter, 1.A