Fair trade

Fair trade

16. září 2008

Nevím kdo kdy slyšel o fair tradu, ale naše třída a naše paní učitelka Müllerová ještě nikdy. Tak jsme nejprve poprosili Dominika, aby našel něco o tom férovém obchodu na netu a pak jsme se vypravili v pondělí odpoledne po vyučování do Oldřichova v Hájích. Tam na nás v ubytovně dětí a mládeže Větrník čekala skupinka studentů obchodní školy v Liberci …

Jejich program, plný her a tvůrčích nápadů (tedy k těm nápadům nenásilnou formou přinutili nás) nám o férovém obchodu na příkladu pěstování kakaa prozradil ještě mnohem víc. Teď už víme nejen to, kde se pěstuje nejvíce kakaa( Pořeží Slonoviny, Nigérie, Ghana), ale i to, že kakaovník plodí neustále, že plody se odřezávají postupně mačetou a že se k pěstování používá spousta chemických látek, že na práci se výrazně podílejí děti, které nechodí do školy a jsou tudíž negramotní atd. Už víme, proč vznikl projekt Fair trade, který má u nás o proti západní Evropě či Americe pouze mizivou popularitu a reklamu. Na konci jsme každý z nás ochutnali kousek této „čisté“ fair treidovské čokolády.

Zpříjemněním pozdního večera byla určitě procházka k Oldřichovským vodopádům, kde každý, kdo se vyškrábal až tam, dostal sladkou odměnu a komu to nestačilo, mohl se odměnit večerním koupáním v ledové tůni.

Druhý den jsme už brzy ráno vyrazili vlakem do liberecké ZOO, kde měla paní profesorka Müllerová domluvenou průvodkyni, která nám měla říci o ZOO mnohem víc než stačí zjistit obyčejný návštěvník. Bylo to vlastně tak trochu za odměnu za ty loňské lemury. A že to bylo poznatků opravdu hodně a že jsme nejen pilně poslouchali, ale i kladli spousty otázek, to si prověřila paní profesorka v následující hodině biologie, kdy nám ani celá vyučovací hodina nestačila k tomu , abychom všechno stihli zopakovat.

Na závěr bychom chtěli napsat že tyto necelé dva dny byly pro třídu vydařenou akcí.