Faust

Faust

30. března 2018

V úterý 13.3. se vybraní žáci z vyššího gymnázia vypravili na generální zkoušku představení Fausta do pražského Stavovského divadla. Pod vedením paní učitelky Řehořové a Jungmannové jsme časně ráno vyjeli autobusem z Jablonce. Díky hustému pražskému provozu jsme jen tak tak stihli představení, které začínalo v 10 hodin.

V hlavních rolích Fausta a Mefista zazářil Saša Rašilov a Martin Pechlát. Režisér Jan Frič Goetheova Fausta poněkud zmodernizoval a zasadil ho do dnešní doby, ale myslím si, že se tohoto velkého díla zvládl chopit skvěle.

Představení je plné ohňostrojů, světelných efektů, úžasných kostýmů a v neposlední řadě i spousty zajímavých kulis. Nejúžasněji působí kulisa kamionu v životní velikosti, ve které v první části přijede na scénu Mefisto s Faustem. Kamion je umístěn na točnu, která jím během představení mnohokrát otočí, ale bohužel také jednou z technických důvodů selže. To je důvod, proč je zkouška režisérem přerušena a začíná náprava problému. Režisér  zatím zabavuje diváky vtipnými poznámkami z herecké “kuchyně”.

První část zkoušky bych zhodnotila jako velmi pestrou, plnou živých scén a nových překvapení. Druhá část byla už poněkud složitější a pro diváka obtížněji pochopitelná, neboť je velmi filozofická.

Zkouška dohromady trvala tři a půl hodiny, ovšem opravdu celou dobu byla velmi zábavnou podívanou.

Po skončení představení měli diváci možnost volně diskutovat s herci a tvůrci. Ti, co ještě vydrželi, se například dozvěděli, že překlad od Radka Malého vznikl přímo pro tuto inscenaci nebo že režisér na myšlenku s kamionem přišel na rodinné dovolené nad dětskou hrou “Kamionem po Evropě”.

Celý den v Praze bych zhodnotila jako velmi přínosný. Nejen, že jsme zhlédli hru, která se nám bude hodit u maturity, ale také jsme měli možnost infiltrovat se do hereckého prostředí.

Eliška Ouhrabková, V7.A