FCE poprvé na Randovce!

FCE poprvé na Randovce!

14. listopadu 2017

First Certificate in English, zkráceně FCE, je zkouška z angličtiny patřící do skupiny Cambridge ESOL zkoušek, která je svou obtížností o celou úroveň výše než státní maturitní zkouška. FCE je uznávána prakticky na všech univerzitách v evropských zemích při přijímacím řízení, stejně jako většinou zaměstnavatelů vznášejících nárok na jazykové vzdělání.  

Standardně se zkouška dělá tzv. papírovou formou, u které se však výsledky kandidáti dozvědí až za několik měsíců, ale je možné využít i variantu na počítačích, která výrazně zkracuje zpracování výsledků, pokud zkušební místnost splní přísná kritéria stanovená certifikační autoritou. A právě ty, kromě nezbytného minimálního počtu uchazečů, se nám podařilo splnit.

V sobotu 11. 11. se tak na naší škole sešlo celkem 20 zájemců, kteří se podrobili 3 dílčím testům (Reading and use of English, Writing, Listening) a ústní zkoušce za přítomnosti certifikovaného rodilého mluvčího. Pouze dvě kandidátky nebyly studentkami našeho gymnázia, zbytek kandidátů tvořili naši studenti z maturitních ročníků 4.A a V8.A a dokonce jeden statečný kandidát z 2.A! Zkoušející ústní části byli velice příjemně překvapeni úrovní jazyka většiny kandidátů vzhledem k jejich věku.

Přestože se výsledky zkoušky dozvědí až začátkem prosince, pevně věříme, že uspěli. Fingers crossed! :-)  

Petr Koutek a Dana Vokušová