Fykosí Fyziklání

Fykosí Fyziklání

17. února 2018

Dne 16.2. se pětičlenný tým (Martin Hazdra, Jakub Chlum, Martin Motejlek, Vít Sladký a Filip Tichý) v doprovodu pana ředitele Hofrichtera v Praze zúčastnil FYKOSího Fyziklání, mezinárodní fyzikální soutěže pro studenty středních škol.

Již den předem jsme ovšem všichni krom Filipa využili této příležitosti i k účasti na akci Jeden den s fyzikou pořádané MFF UK. V univerzitních objektech na Karlově a v Tróji jsme tedy poslechli několik přednášek na vskutku rozmanitá témata, často doplněných o zajímavé pokusy.

Na fyziku jsme ovšem nezapomínali ani mimo posluchárny a laboratoře. Na Nuselském mostě jsme si osvěžili vztahy spojené s volným pádem, pobyt v luxusním hotelu nám zase umožnil ověřovat Archimédův zákon v bazénu nebo kalorimetrickou rovnici v sauně. Na večer jsme u vydatného jídla probrali soutěžní strategii pro další den a ještě hluboko do noci poctivě studovali.

Následující den se k nám hned po snídani připojil Filip a my tedy byli připraveni se utkat s těmi nejlepšími středoškolskými fyziky z Česka, Slovenska, Lotyšska, Makedonie a Španělska. Ještě k tomu jsme se na radu pana ředitele přihlásili do kategorie A, tedy o jednu výše, než bychom bývali mohli. Učebnice a tabulky ležely úhledně vyskládané na našem stole. Naposledy jsme zopakovali vzorce a týmovou strategii. Napětí rostlo. Konečně zazněl signál a my otevřeli obálku s prvními úlohami. Během několika minut byla skoro všechna strategie zapomenuta. Stůl postupně mizel pod vrstvou knih, papírů a kalkulaček. Celé tři hodiny panoval chaos. Úleva přišla až po dalším zaznění signálu – byl konec.

Tým Randovka se umístil mezi 49 družstvy na 26. místě, což je vzhledem ke značné konkurenci celkem solidní. Určitě se také jednalo o dobrou zkušenost, kterou můžeme jen a jen doporučit dalším studentům, kteří by snad příště mohli náš tým doplnit.

 

Jakub Chlum, V7.A