Gamarjoba!

Gamarjoba!

13. září 2010

Aliante je mezinárodní soutěž pro dvojčlenné týmy studentů mezi 15 a 19 lety zaměřující se na Severoatlantickou alianci, její historii, mezinárodní vztahy a bezpečnostní problematiku.

O soutěži nás informoval pan Mališ a my se poté zaregistrovaly a zodpověděly 20 víceméně jednoduchých otázek I.kola a čekaly, jestli postoupíme dále. Spolu s dalšími 93 týmy z ČR jsme postoupily do II.kola a byl před námi měsíc na vypracování 35 otázek ze čtyř oblastí: historie, mezinárodní vztahy, struktura a činnost NATO a geografie. Po odeslání odpovědí nás čekaly 2 měsíce, během kterých národní koordinátoři a politologové vybrali 5 finálových týmů. Čekání se nám ale vyplatilo. Zjištění, že postupujeme do finále, za něj rozhodně stálo. Ze 20 týmů bylo nalosováno 10 mezinárodních týmů, pro boj ve finále. My jsme byly v týmu s Ferencem a Matém z Maďarska.

26.června jsme odletěli do hlavního města Gruzie- Tbilisi, odkud jsme se dále přesunuli do městečka Sačchere. Po ubytování se na tamní vojenské základně jsme byli seznámeni s pravidly (žádné fotky, mobily,..) a také s vojenským jídlem:D. To hlavní, finále soutěže Aliante 2010, začalo o dva dny později oficiálním ceremoniálem, jehož se účastnili i český velvyslanec v Gruzii nebo gruzínský ministr obrany. Ve finále jsme museli prokázat všestranné schopnosti a dovednosti, prověřila/y nás střelba z M-4 (v neprůstřelné vestě a helmě za neustávajícího křiku v gruzínském jazyce), znalostní test, navigace (kterou náš tým vyhrál) a disciplíny na lezecké stěně.

Třešničkou na dortu byl běh potokem. Týmy musely překonat cestu vedoucí korytem mělkého kamenitého potoka a přilehlého svahu a přitom odolat 5 překážkám. Žebřík skrz vodopád, plazení se pod ostnatým drátem, dřevěné překážky, nosítka s 10kg písku, probrodění jezírka pod ostnatým drátem byly vylepšené petardami a neustálým křikem vojáků. Nešlo jen o fyzičku, šlo i o spolupráci týmu a pomáhání si navzájem, oboje jsme zvládli na jedničku a s časem 10min 51s jsme vyhráli tuto disciplínu.

V celkovém hodnocení jsme skončili 3. a s dalšími 6 týmy tak získali možnost jet na WInners´trip do Polska. Po opuštění základny byla na plánu trocha turistiky, prohlédli jsme si 2. největší město Gruzie Kutaisi, přilehlý klášter , poobědvali typickou kuchyni a přesunuli se na českou ambasádu v Tbilisi. Večer jsme si stihli už jen projít město a čekalo nás letadlo zpět domů.

Winners´trip v Polsku, 10 dní plných věcí, které jsou normálním lidem nedostupné nám umožnil přístup do mnoha polských armádních základen a jednotek. Prohlédli jsme si ponorku, potápěčské výcvikové centrum, vyzkoušeli zbraně, nahlédli do kokpitů mnoha letadel, letěli vojenským letadlem CASA C-295, navštívili lezecké centrum, prohlédli si hrad Wawel v Krakově, tankovou jednotku ve Varšavě, velení pozemních sil, české velvyslanectví ve Varšavě, absolvovali guided tour po Varšavě, zúčastnili se zajímavého workshopu…

Aliante 2010 byl zážitek nevídaných rozměrů. Kromě super zážitků a zkušeností máme teď kamarády takřka všude v Evropě a díky navázaným kontaktům jedeme pomáhat s organizací Dnů NATO v Ostravě, kam Vás tímto srdečně zveme:)

Více na idnes.cz

Bára Labusová a Péťa Skrbková, V8.A