Exkurze septimy do německého Görlitz

Exkurze septimy do německého Görlitz

Exkurze septimy do německého Görlitz

24. března 2019

Ve čtvrtek 21. 3. 2019 se vydali němčináři třídy V. 7 A na poznávací exkurzi do Görlitz. Cílem byla návštěva Císařské pevnosti „Kaisertrutz” s výstavou grafik Salvádora Dalího a prohlídka historické části města Görlitz. Samotná příprava celé exkurze byla v rukách studentů – najít vhodný spoj, vytvořit itinerář s významnými památkami města, připravit si o nich prezentaci.

Ve vlaku do Görlitz zaujaly německé noviny několik studentek a hned se daly do čtení o problematice německého biatlonu, jiní naopak sledovali nepřetržitě displey svých chytrých mobilů. Asi hledali potřebnou zásobu německých slovíček. V Görlitz nás přivítalo sluníčko a provázelo nás celý pobyt, takže nemohl být jiný než pozitivní. V Kaisertrutz převzal iniciativu jeden ze studentů a poté, co se žoviálně zaměstnance muzea zeptal: „Wie geht es dir?”, neboli „Jak se máš?”, již zcela bezchybně objednal vstupenky pro své spolužáky i pedagogický dozor.

Samotná výstava studenty opravdu zaujala, diskutovali o tom zda německý text, doprovázející grafiky je správně přeložen do češtiny. Někteří si dokonce troufli i na srovnání německého a polského textu. Zbytek diskutoval živě o samotných námětech a grafických technikách Dalího.

Také prohlídka města byla velmi příjemná a všichni jsme byli překvapeni, jak pěkné město jsme si zvolili. Chodili jsme od jedné památky k druhé, fotili je ze všech úhlů, aby prezentace, kterou se studenti měli pochlubit v následující hodině, byla co nejzajímavější. Zjišťovali informace, které by ji obohatily. A tak jsme si připomněli v následující hodině němčiny Görlitz, zachycené na fotografiích studentů, a vše doplněné o informace, které zjistili. Při vědomostní soutěži se uvidí, co vše jsme si zapamatovali.

Jitka Beranová