Lyžařský kurz sexty a 2. A

Lyžařský kurz sexty a 2. A

17. února 2015

…pohledem obou tříd:

Pohled V6.A:

Kurz byl pod taktovkou zkušených lyžařských instruktorů Petra Jandery, Zuzany Krupčíkové, Magdy Rýdlové, Jany Sacherové, Luboše Blahouta a Miloně Podoubského. Ti měli za úkol naučit začátečníky základům lyžování a těm pokročilejším ukázat nějaké ty triky apod.

V pondělí ráno jsme byli rozděleni do běžkařských skupin dle systému „rychlejší = lepší skupina“. Poté jsme po skupinách absolvovali krátký výlet s pauzou na oběd a vrátili se zpět do Bedřichova okolo 13:30. Celé pondělí se neslo ve velmi větrném a nijak příjemném počasí, ale všechny týmy se s tím popasovaly a dojely v pořádku zpět na Bedřichovský stadion.

Úterý bylo ve znamení sjezdovek. Dojeli jsme na Bedřichovskou Malinovku, kde jsme si podle vlastního ega určili skupinu, do které se přiřadíme. Později se ale stejně ukázalo, že někdo si o sobě myslí více někdo méně, a došlo k případným výměnám v členech družstev. „Zkušení mazáci:-)“ z první skupiny měli krátkou dopolední projížďku bez hůlek v duchu zdokonalování carvingového (či kárvového, každý ho nazýval jinak) oblouku a po obědové pauze pohyb po všech sjezdovkách. Ti méně zkušenější se učili carvingový oblouk, později taky dostali „volno“. Začátečníci si potykali s tzv. plužením. Stále byly nepříznivé podmínky a mlha na sjezdovce značně snižovala viditelnost, opět ale můžeme říci, že se žádné zranění nepřihodilo.

Středa se odehrávala už na dvou místech. Ti, co si vybrali, jeli na Tanvaldský Špičák a někdo zůstal na Malinovce. Drtivá většina se rozhodla pro Špičák. Na Malinovce byla jedna skupina pod velením M. Rýdlové a na Špičáku s námi byli tři instruktoři (P. Jandera, M. Podoubský, L. Blahout), a tudíž byly pouze tři skupiny. K zásadním změnám ale nedošlo, „mazáci“ opět s P. Janderou prováděli dopoledne oblíbené cvičení bez hůlek, a poté se po skupinkách rozjeli po sjezdovkách Špičáku. Druhá skupina s M. Podoubským také procvičovala oblouk, ovšem v odpoledních hodinách volno neměli, ale stále byli pod dohledem zkušeného M. Podoubského. Třetí skupina s L. Blahoutem také nezaostávala a intenzivně pracovala na oblouku. Středa byl první den, kdy se na chvílí i vyjasnilo a sjezdovka byla v přijatelném stavu. Počet lidí postupem času narůstal, takže čekání na lanovku se prodlužovalo a „nepředvídatelně pohybujících se dětí“ na sjezdovce také přibývalo. Vše se ale vydařilo a v pozdějších odpoledních hodinách jsme jeli domů.

Čtvrtek, celodenní výlet na běžkách. Po tomto dni pro frekventanty kurzu již nejsou místa jako Krásná Maří, Kristiánov či Olivetská hora neznámá. Počasí bylo občas slunečné, a tudíž i poměrně vydařené. Výlet byl krásný, ale také velmi vyčerpávající.

V pátek, když už většině docházely síly se konaly zábavné hry na louce na Horním Maxově. Hry jsme si velmi užili a v brzkých odpoledních hodinách jsme se vraceli „tobogánem“ zpět do Jabloncem. Po cestě ještě došlo k několika pádům, ale to už byl opravdu konec.

Celkově jsme ale rádi, že nám tento rok napadl sníh a mohli jsme si užít týden plný zábavy a snad se i něco naučit.

Pohled 2.A

V pondělí jsme se sešli na Bedřichově, kde jsme zahájili náš kurz na běžkách. Po skupinách jsme se vydali na různě daleké cesty podle výkonosti. I přes nepřízeň počasí jsme všichni ve zdraví dojeli zpět. Následující dva dny jsme se vydali zdokonalovat ve sjezdovém lyžování. První den jsme absolvovali na Malinovce a ve středu byla možnost výběru mezi Tanvaldským špičákem a Malinovkou. Čtvrteční den patřil běžkařskému celodennímu výletu. Celý lyžařský kurz jsme potom završili na Maxově, kde proběhly „sranda“ štafetové závody, které ovládl tým 2.ročníku Feromeni a kde se všichni vyblbli. Na závěr jsme se svezli k jabloneckým Sádkám, kde jsme se rozešli domů.

I přes začáteční nepřízeň počasí, mačkanic v autobuse, několik pádů a zranění (přisuzovaných pátku 13.) jsme si lyžarský kurz náramně užili,zdokonalili jsme se ve svých lyžařských dovednostech a poznali krásu Jizerských hor.

Slovem obou tříd bychom chtěli poděkovat celému učitelskému sboru, který se podílel na tomto kurzu.