Mezinárodní kolo Expedice Mars

Mezinárodní kolo Expedice Mars

14. listopadu 2012

Jak už bylo konstatováno před několika týdny, student našeho gymnázia Václav Kabela ze sexty uspěl v soutěži Expedice Mars a postoupil do mezinárodního kola.

Přinášíme jeho popis návštěvy výcvikového střediska kosmonautů doprovázený několika fotografiemi.

„V neděli 21.10. bylo v Praze oficiální zahájení předfinále Expedice Mars, které pak plynule navazovalo na finále v Evropském vesmírném centru (ESC) v Belgii.

Po cestě tam jsme zastavili v německém městě Morgenröthe-Rautenkranz, kde jsme navštívili jedno z největších muzeí zabývající se pouze kosmonautikou v Evropě. Zde jsme si mohli například prohlédnout maketu sovětské stanice MIR, makety evropských raket Ariane nebo jsme se mohli kouknout na dokumentární film o ISS. Dále jsme měli přednášku o dobývání vesmíru od Milana Halouska, vedoucího odboru vzdělávání v České vesmírné kanceláři. Pak jsem konečně zamířili do ESC.

Zde jsme prožili výcvik kosmonautů. Zkusili jsme simulovanou měsíční chůzi, následovala Multi-axis chair, neboli gyroskop, to se připevněni na sedátku točíte různými směry. Další den jsme stavěli rakety, a poté přišel nácvik simulovaného letu ke stanici ISS. Následně jsme stavěli satelit a pyramidu s použitím simulátorů, které měly nulové tření. Ke konci dne jsme si zkusili mikrogravitaci. Následný den jsme šli na Rotation chaire, znova na Multi-axis chair a nakonec jsme si vyzkoušeli ovládat rameno raketoplánu. Po obědě byl dlouho očekávaný simulovaný let ke stanici ISS. Já jsem byl commander hlavní posádky raketoplánu. Při letu jsme museli překonat několik problémů, které nám průběžně nastavovali průvodci. Celou misi jsme zvládli bez jediného úmrtí a šťastně jsme přistáli na Zemi. Poslední den v ESC jsme strávili na stavění dvoumotorových raket, které jsme následně úspěšně odpálili.

Cestou domů jsme se zastavili v Bruselu, kde jsme se setkali s Vladimírem Remkem, českým kosmonautem a současným poslancem Evropského parlamentu, který nás budovou provedl. Cestou do Čech jsme se ještě zajeli podívat na Atomium.

Byl to pro mě obrovský zážitek. Poznal jsem, jak náročnou cestou musí kosmonaut projít, než odletí do vesmíru.“ – Václav Kabela

Nám nezbývá, než Vaškovi ještě jednou poblahopřát k úspěchu a dobré reprezentaci školy a současně sdělit případným zájemcům, aby neváhali s přihláškou do dalšího ročníku soutěže.