Návštěva Domova a Centra denních služeb v Jablonci nad Nisou

Návštěva Domova a Centra denních služeb v Jablonci nad Nisou

10. května 2017

V pátek 5.5. se primánská skupina A2 vydala do Centra denních služeb v Jablonci nad Nisou. Centrum je pro takové klienty, kteří se o sebe víceméně nedokáží sami postarat. Docházejí sem každý den ráno, jako by šli do práce.

Naše škola se rozhodla Centru věnovat výdělek z Vánočních trhů, a tak jsme jej tam spolu s paní učitelkou Jungmannovou a paní učitelkou Beranovou odnesli. V Centru nás čekalo příjemné přivítání od vedoucí centra paní Pilné, které jsme výtěžek předali. Záhy jsme se rozdělili na dvě skupinky – na holky a kluky. Viděli jsme několik dílen. Setkali jsme se s lidmi, kteří mají různá postižení, někteří od narození a někteří po různých nehodách. Klienti měli velikou radost z naší návštěvy a velice rychle se rozpovídali.

Zkoušeli jsme si vyklopit ručně dělaná mejdlíčka, nalepovat korálky, dělat bambulky – vlastně většinu prací, které zde klienti dělají. Potom jsme se zúčastnili cannisterapie. To bylo hodně zajímavé. Klienti si na pejska pokládali hlavu, hladili ho a on je za to olizoval. Jeden ze psů uměl klienty obsluhovat, například sundat ponožku a podat ji majiteli. Kluci s postiženými skládali puzzle, hráli hry, atd.

Myslím, že pro hodně lidí to bylo něco nového a rozhodně šlo o zvláštně zajímavé setkání. Byl to velmi silný zážitek a paní učitelce Jungmannové a Beranové za něj děkujeme.