Při výtvarce kovolijcem

Při výtvarce kovolijcem

Při výtvarce kovolijcem

25. dubna 2019

Na konci března skupina A1 a po dvou týdnech i skupina A2 ze třídy V1. A navštívila firmu Jalis, což je zkratka vzniklá z původního názvu Jablonecko–liberecké sdružení.

Dílnu jsme našli v Mlýnské ulici v Jablonci nad Nisou. Ve firmě nám její manažer, pan Pavel Stummer, ukázal výrobní technologii odlévání směsi zinku a cínu do připravených forem. Firma dříve vyráběla různé kovové doplňky k obuvi, v době krachu obuvnického průmyslového odvětví byla nucena vymyslet nový výrobní program, jímž se staly tzv. turistické klíče, ty nyní lze zakoupit na mnoha turistických místech po celém Česku. Turistické klíče se sbírají podobně jako turistické dřevěné placky.

Pan Stummer nám ukázal postup výroby: tvorbu modelu, výrobu formy z kaučuku, odlévání i povrchové úpravy a montáž výrobků. Kromě klíčů je ve firmě k vidění i mnoho jiných drobných suvenýrů, např. štítky na hole, nejrůznější přívěsky, miniatury zbraní, drobné sošky, nebo sportovní medaile. Viděli jsme celý proces výroby turistických klíčů. Každý z nás si odnesl klíč s Jabloncem n. N., nebo kamínek se znamením zvěrokruhu.

Návštěva firmy se nám moc líbila.

Šimon Petrák, V1. A

J. Jungmannová, EVV