Na naší škole je atletika od jejího založení v roce 1985 jako nosný sport. V roce 1995 byl založen Školní atletický klub Sportovního gymnázia Jablonec nad Nisou, za který závodí žáci školy na Mistrovství ČR jednotlivců. V soutěži družstev mají možnost žáci hostovat buď za oddíl, kde trénovali před příchodem na gymnázium a nebo za oddíl Liaz Jablonec. Školní atletický klub zajišťuje svým členům využití atletického náčiní a těm lepším pak příspěvek na atletická soustředění. Tréninky probíhají buď na školním atletickém hřišti nebo v zimě v atletické hale na Střelnici. Sportovci se dle specializace dělí do třech skupin.

První je zaměřena na vytrvalostní běhy, víceboje a skok o tyči. Pod vedením trenéra Petra Píchy mají atleti této skupiny do konce listopadu vždy přípravné období zaměřené na kondici včetně podzimního soustředění v Tatrách nebo Krkonoších. Zimní závodní období je pak většinou zaměřeno na speciální trénink v hale. Po skončení halové sezóny následuje lyžařský výcvik v Krkonoších nebo Jizerských horách. Jarní období včetně soustředění v Kolíně bývá zaměřené na zvyšování speciálních dovedností a schopností směrem k MČR.

Druhá tréninková skupina pod vedením Milana Semráda je zaměřena na rychlostní disciplíny a skok do dálky. Během školního roku absolvují tito sportovci tři soustředění v rámci přípravných období jak na halový, tak i letní vrchol sezóny.

Třetí tréninková skupina je zaměřena na vrhy. Pod vedením trenéra Vladimíra Mašky trénují sportovci v období duben až říjen v areálu Srnčí Důl, kde se věnují technice hodu diskem, kladivem, oštěpem a koulí. V období listopad až březen tréninky probíhají v atletické hale na Střelnici. Obratnostní cvičení a hry realizujeme v tělocvičně na naší škole. Rozvoj síly pak provádíme v posilovně. Skupina vrhačů má v pondělí, ve čtvrtek a v pátek jednu tréninkovou fázi, v úterý a ve středu pak fáze dvě. Nedílnou součástí během školního roku jsou opět atletická soustředění.