Biatlon

Biatlon jako branný sport patří k jedné z nejmladších lyžařských olympijských disciplín. Teprve v roce 1978 byl světu poprvé představen malorážný biatlon, který nahradil biatlon velkorážný. V naší republice má úspěšnou tradici. Na Sportovním gymnáziu v Jablonci nad Nisou patří dlouhodobě k těm sportům, ve kterých studenti dosahují výborných výsledků nejen v naší republice, ale i na evropských a světových soutěžích. Biatlon je zimní sportovní odvětví, které spojuje dvě disciplíny, běh na lyžích a střelbu. Má však i své letní varianty, kde je běh na lyžích nahrazen buď přespolním během, během na kolečkových lyžích či jízdou na horském kole.

Tréninky probíhají zpravidla v biatlonovém areálu v Břízkách, v okolí Jablonce nad Nisou a Jizerských horách. Hlavní a komplexní tréninky většinou probíhají v dopoledních hodinách, při odpoledních fázích se sportovci věnují převážně posilování, regeneraci a volným intenzitám. Od začátku školního roku jsou tréninky zaměřeny na komplexní přípravu ve vyšších intenzitách, kombinované se střelbou. Patři mezi ně imitace s holemi, kolečkové lyže, běh apod. Jako doplněk k tréninkům se sportovci účastní přespolních běhů v okolí Jablonce nad Nisou. Na konci podzimní přípravy se koná soustředění na sněhu v zahraničí (nejčastěji v Livignu), které pak navazuje na zimní přípravu. Zima je především závodní sezónou, kdy je začátek zimní přípravy přizpůsoben datu prvních závodů. Mezi vánočními svátky bývají kratší soustředění nebo jednodenní tréninky, případně je zvolen individuální tréninkový plán. Naši sportovci se také účastní biatlonových závodů v zahraničí (Polský pohár, Německý pohár atd.) a samozřejmostí je MČR.

Po sezóně, která končí v březnu, biatlonisté využívají ještě posledního sněhu v horách, kde v nízkých intenzitách trénují. Následná příprava je pak zaměřena především na střeleckou přípravu, kombinovanou s všestranným složením tréninků v nízkých až středních intenzitách (např. cyklistika, hry, gymnastika, atletika, atd.).

Hlavními trenéry jsou v současné době Kamila Rajdlová a Marek Kittel. Mezi naše absolventy patří například reprezentační trenér Českého biatlonu Ondřej Rybář, dále pak reprezentanti Eva Puskarčíková, Jitka Landová, Barbora Tomešová a Tomáš Krupčík.

9/102016

Letní sezóna 2016

Od konce srpna až do začátku října se naši úspěšní biatlonisté zúčastnili několika závodů.Závodní program, který proběhl v rámci letní [...]