Skicross bude novým kmenovým sportem školy od září školního roku 2020/21.

Skicross je dynamicky se rozvíjející adrenalinová disciplína, která kombinuje alpské lyžování s dlouhými skoky. Trať je plná boulí, různých nerovností, skoků a klopených zatáček. To vše je ztíženo skutečností, že do takto náročné tratě startují najednou čtyři a na některých závodech i šest závodníků. Přestože Světový pohár ve skicrossu funguje teprve od sezóny 2002/2003, a je to mladý sport, rozhodně se nejedná o sportovní odvětví, které by se krčilo někde v koutě. Naopak, tento na první pohled brutální sport si získal ve světě velmi silnou pozici a propadá mu stále více těch, pro které není „obyčejné“ sjezdové lyžování tím pravým. Hlavními závody ve skicrossu jsou olympijské hry, mistrovství světa a světový pohár.

V takto mladé disciplíně má ČR mistra světa i vítěze světového poháru v osobě Tomáše Krause. Mezi ženami je nejúspěšnější závodnicí Andrea Zemanová,která v závodě Světového poháru vybojovala 2. místo ve švédském Are.

Následníci těchto dvou osobností nejsou pozadu:

  • Nikol Kučerová – MS 2019 7. místo
  • Klára Kašparová – Univerziáda 2019 3. místo, MSJ 2019 4.místo, YOG 2016 3.místo
  • Diana Cholenská – Švýcarský pohár 2019 celkové 1.místo, ODM 2018 1.místo,
  • Jiří Čech – Univerziáda 2017 1.místo
  • Karel Lank – MSJ 2018 9. Místo
  • Jáchym Jelínek – Švýcarský pohár 2019 celkové 1.místo

Český skicross má dobrý základ a perspektivu vývoje. A hlavně to nejdůležitější – super partu. V tréninku kamarádi, v závodě soupeři.