Tradice a zvyky Židů – exkurze třídy V7.A do Prahy

Tradice a zvyky Židů – exkurze třídy V7.A do Prahy

Tradice a zvyky Židů – exkurze třídy V7.A do Prahy

29. května 2022

Stejně jako třída V5.A o měsíc dříve, také třída V7.A se vydala ve středu 25. května na poznávací výlet do Prahy s cílem rozšířit si své vědomostní obzory a hlavně prohlédnout si některé staré a cenné pražské památky.

Tématem celého výletu byl judaismus, tedy židovské náboženství. Po zhruba dvouhodinové přednášce na téma tradic a zvyků se studenti podívali do několika pražských synagog, do Staronové synagogy, kde je dle legendy na půdě ukryt slavný Golem, do Pinkasovy synagogy, která je zároveň památníkem obětí holocaustu, a v neposlední řadě do Klausové synagogy, která slouží jako muzeum a není tedy fungující synagogou.

Za zmínku stojí i další navštívené místo – Starý židovský hřbitov. Ten vyloženě dýchá středověkou atmosférou. Třída si prohlédla typické náhrobky s řadou obra

zových symbolů, dozvěděla se tak například to, že symbol lva patří kmeni Juda, z něhož pocházel rabín Jehuda ben Becalel, nám známější pod jménem rabbi Löw.

Výlet se, troufám si tvrdit, určitě vydařil. Sice nám kapánek sprchlo, náladu to ale rozhodně nikomu nezkazilo. Budu se těšit zase příště.

Iva Skořepová