2.A ve vězení

2.A ve vězení

2.A ve vězení

20. června 2023

V pátek 16.6. byla třídě 2.A umožněna exkurze velmi netradiční. Podívat jsme se mohli do prostor liberecké vazební věznice.

Po důkladné kontrole při vstupu, kdy nám byly ponechány jen občanské průkazy pro další identifikaci, jsme se podívali nejprve do administrativní části. Tam se nás ujala tisková mluvčí věznice a velmi podrobně nás při prezentaci seznámila s chodem a historií tohoto vězení.

Následoval vstup do té části věznice, kde jsme nejen my byli opravdu bedlivě sledováni. Ocitli jsme se „za katrem“. Za zády jsme měli nejen dalšího průvodce z řad civilních zaměstnanců, ale pro jistotu také z řad dozorců. Prošli jsme patrem plném cel, které byly samozřejmě v daný moment zavřené, potkali určitě desítku vězňů, kteří v té době byli „v práci“ (vykonávali své zařazení, např. úklid, údržba), nebo také ty, kteří právě mířili vyzvednou si svůj šest měsíců očekávaný balík od rodiny. Dokonce jsme byli zpovzdálí svědky návštěvy jednoho z vězňů přes Skype. Moderní doba je moderní doba. :-)

Bylo nám umožněno prohlédnout si také společenskou místnost jedné ze skupin. Té překvapivě dominovalo velké akvárko s rybičkami. V neobsazené cele nás pak na chvíli zavřeli a pocit to byl rozhodně zvláštní.

My se naštěstí mohli opět svobodně vydat ven, ale shodli jsme se, že celá návštěva byla provázena opravdu stísněným a ne úplně veselým pocitem. Rozhodně cenná zkušenost pro všechny.

Iva Skořepová