3D tisk pro vědu a výzkum

3D tisk pro vědu a výzkum

3D tisk pro vědu a výzkum

24. února 2022

Poslední dobou na Randovce vícekrát proběhl tento rozhovor:

“Dobrý den, šlo by vytisknout takový menší 3D model?”

“Asi jo, pošli to mailem.”

O den později.

“Je to vytisknuté, ale k čemu to je?”

Pro všechny zvědavce, kterých jistě není málo a chtějí se dozvědět, co se tedy na Randovce tisklo. Jde především o dva modely. Prvním je Bahtinova maska, mřížka s třemi různě natočenými úseky. Používá se k velmi přesnému zaostření dalekohledů a fotoaparátů při astrofotografii. To značí, že s ní budeme ostřit na hvězdy (či vzdálené pouliční lampy).V obrazu vytváří přeškrtnuté X díky difrakčnímu efektu. Právě když prochází čára středem X je objektiv zaostřen a fotograf poté jen sundá Bahtinovu masku a spokojeně si fotí. 

Přeci jen nikomu se nechce přijít domů po několikahodinovém focení v -15 °C a zjistit, že všechny snímky jsou rozostřené.

Druhým modelem je testovací verze zařízení na tvorbu ploché kapalinové trysky pro spektroskopii. Ta zkoumá jak vzorky pohlcují (i jiné interakce) světlo, a to v celém spektru od tvrdého rentgenového záření až po daleké infračervené vlny. Vzpomeňte si na hodiny chemie, konkrétně na zkumavky. Kapalné vzorky musí být v nějakém kontejneru, zkumavce či kyvetě. Ale ať už jsou plastové, skleněné,nebo křišťálové tak v některých případech bude ona nádoba absorbovat či odrážet vlnovou délku použitou ke zkoumání vzorku.

Navíc u některých výkonných spektroskopických laserů dochází v průběhu měření ke “spálení” části vzorku. Proto je velmi výhodné mít vzorek bez nádoby, který se díky toku kapaliny neustále obnovuje. 

Doufám, že to uspokojilo všechny zvědavce, ale kdo chce vědět víc, ať se zeptá. No a nezbývá než popřát tisku zvláštních a užitečných věcí na Randovce hodně zdaru a nápadů.

Petr Kahan, V8.A