Absolvent Petr Kahan na cestě za vědeckými úspěchy

Absolvent Petr Kahan na cestě za vědeckými úspěchy

Absolvent Petr Kahan na cestě za vědeckými úspěchy

29. května 2022

Maturity jsou za námi. Třída V8.A kompletně odmaturovala skvěle, výsledky je třeba se určitě pochlubit, bylo mnoho vyznamenaných a jako jejich třídní jsem na ně patřičně hrdá. Mezi mnoha dalšími úspěšnými je tu také jedno jméno, které nám dělalo a dělá radost na poli vědy – Petr Kahan. Ve zkratce si pojďme představit jeho úspěchy.

Odstartovala to, jak sám říká, jeho Středoškolská odborná činnost (SOČ) na téma Příprava a charakterizace spinově polarizovaných hrotů pro tunelovací mikroskopii. „Tu jsem dělal na FZU (Fyzikální ústav Akademie věd),“ upřesňuje Petr.

Tuto práci pak dále prezentoval na soutěži ISEF. Jak mi sám řekl, jde o největší celosvětovou vědeckou soutěž pro středoškoláky, ve které tito mladí vědci prezentují své projekty. Letos se účastnilo okolo 1400 soutěžících. Skupina soutěžících z ČR, ve které byl i „náš“ Petr, se účastnila online. Jako celek delegace ČR uspěla, protože jeden soutěžící ze skupiny obsadil druhé místo v kategorii. Jak říká sám hrdina tohoto příběhu, byla to pro něj velká zkušenost do života.

Petr Kahan byl ale oceněn další institucí, a to Učenou společností České republiky v kategorii středoškolský student. Sám dodává: „Ceremoniál byl hezký a myslím, že by se vám přednáška od prof. PhDr. Pavla Barši, Ph.D. líbila.“ :-)

V současné době probíhá registrace do soutěže EUCYS, obdoba ISEF, tentokráte pod patronátem Evropské unie. „Snad vše vyjde a budu moct v září obhajovat svoji práci v Holandsku.“ No, my na tebe budeme určitě myslet a držet palce. Ať se daří.

Tak tedy, hodně štěstí všem absolventům a děkujeme za reprezentaci školy.

Iva Skořepová