Anglie 2011

Anglie 2011

10. května 2011

Kdo prošel či projel 30. dubna před druhou hodinou kolem našeho gymnázia, tomu se naskytl pohled na skupinu studentů a profesorů s batohy a kufry…

… a jejich příbuzenstvo, které se s nimi přišlo rozloučit.

Krátce před 14:00 byl ke škole přistaven autobus. Dali jsme sbohem rodinám, slíbili jsme, že nebudeme zlobit, dáme na sebe pozor a budeme se chovat slušně a vyjeli směrem k hraničnímu přechodu. V Liberci přistoupila průvodkyně Renča a krátce nám pověděla něco o cestě, rodinách a všech dalších potřebných věcech.

Do francouzského přístavu Calais jsme jeli přes Německo, Belgii a Holandsko asi 14 hodin. Další hodinu a půl pak trvala cesta trajektem do anglického Doveru. Pak jsme se již vezli do Londýna, kde jsme strávili celý den. Prohlídku jsme zahájili na Greenwichi, pak nás čekala prohlídka v Tower of London a přes Tower Bridge jsme přešli k válečné lodi HMS Belfast, kterou jsme si prošli.Přestávku jsme si udělali v Docích sv. Kateřiny.Na závěr dne jsme se prošli ke katedrále Sv. Pavla. Pak jsme se vydali na náš „Meeting Point“, kde si nás již přebraly hostitelské rodiny.

Následující dny vypadaly takto: ráno jsme se v osm hodin sešli u autobusu, kterým jsme odjeli na naplánovaná místa. Po celodenních prohlídkách a občasných přejezdech mezi městy jsme se kolem sedmé hodiny vrátili zpět a rozjeli se do našich nových domovů. Mezi námi navštívená místa patřilo například přístavní město Portsmouth a místní muzea, město Oxford, během tří dnů jsme prošli Londýn a navštívili i Natural History Museum a Science Museum, zámek Windsor Castle a hrad Warwick Castle, městečko Stratford nad Avonou či soukromou školu Eton. Poslední den jsme začali jízdou na London Eye a v odpoledních hodinách ukončili plavbou po Temži.

V pět hodin, když všichni zájemci dovečeřeli párky, jsme zamávali Londýnu a před námi byla už jen cesta domů. V Doveru se od nás naše průvodkyně odpojila a my se „starou známou“ cestou vydali zpět do Jablonce.

Nakonec dvě zhodnocení tohoto pobytu:

„Týden v Anglii se mi moc líbil. Připadal mi nejenom přinosný po stránce kulturní a zeměpisné, ale i po stránce jazykové a sociální. Bydleli jsme u skvělé rodiny a ochutnali anglické jídlo opředené předsudky, které mnohonásobně předčilo naše očekávání – bylo opravdu skvělé! Viděli jsme také mnoho zajímavých památek, o kterých jsme doposud pouze četli v učebnicích angličtiny. Celkově bych pobyt hodnotila jako velice obohacující zážitek.“ (Z. Beerová, V5.A)

„ V Anglii jsme se měli nádherně. Můžeme být rádi, že nám vyšlo tak krásné počasí. Podle toho, co jsem slyšel, se nevyskytl žádný výrazný problém co se týká rodin či dorozumívání. Až na cesty autobusem jsme si vše dokonale užili.“ (M. Znamenáček, 1.A.)

Na závěr chci za všechny poděkovat paním profesorkám Matoušové a Fišerové a panu profesoru Koutkovi, že s námi měli trpělivost, když se některé věci zkomplikovaly (například když se někteří z nás ztratili) a že pobyt byl příjemný také díky nim. Dík patří na dálku i řidičům, kterí nás bezpečně dovezli tam i zpátky, a samozřejmě naší průvodkyni, která nás nejednou hodně rozesmála.

Letošní kvartě závidím, že je za rok tato výprava také čeká. Z fleku bych jela znovu!