Azure Cup 2021 – milé překvapení

Azure Cup 2021 – milé překvapení

Azure Cup 2021 – milé překvapení

27. června 2021

„Budete našim mentorem v 1. ročníku soutěže Azure Cup od společnosti Microsoft? Potřebujeme nějakého učitele, abychom se mohli soutěže zúčastnit.“ – s takovou otázkou se za mnou stavili studenti Marie Holá a Daniel Havrda z V5.A. Souhlasil jsem s tím, ať dají vědět, když budou něco potřebovat. Netrvalo dlouho a na svůj souhlas jsem pod tíhou jiných povinností zapomněl.

O to větší bylo mé překvapení, když zaťukali na mou kancelář a přišli mi oznámit, že se umístili na 3. místě. Chvilku jsem se nechápavě dotazoval, o čem je řeč, než jsem si toto překvapivé oznámení a událost výše popsanou, která se odehrála před několika měsíci, spojil.

Pouze svým umem a rozumem uspěli v konkurenci týmů z různých SŠ a VŠ z celé ČR, a tak se znovu potvrdilo to, co studentům často říkávám – na naší škole dáváme studentům informatiku ochutnat (od každého trochu), protože je to obor velmi široký. Je na studentech, kam se v tomto pestrém oboru posunou sami dál.

O čem tedy vlastně soutěž byla a s čím slavili takový úspěch? To již nechám na spoluautorce programu, který obsadil třetí příčku v této soutěži, Marii Holé.

Petr Koutek
PS: Pokud si budete chtít aplikaci vyzkoušet, nehledejte ji na Google Play nebo App Store. Obraťte se přímo na autory, kteří vám určitě rádi aplikaci ukáží :)

———————————

Vedle dlouholeté mezinárodní soutěže Imagine Cup uvedl letos Microsoft 1. ročník soutěže podobného charakteru s názvem Azure Cup. Cílem bylo využít cloudové technologie a koncepty služby v Microsoft Azure a během 4 měsíců vytvořit vlastní projekt.

Společně s mým spolužákem Danielem Havrdou jsme vyvinuli aplikaci, která vám poradí, co si uvařit na základě dostupných ingrediencí. Jednotlivé potraviny jsou rozpoznány umělou inteligencí pomocí vytrénovaného modelu v Custom Vision. Aplikace z nich vytvoří seznam, samozřejmě plně editovatelný, a na základě toho vyhledá recepty, které si můžete uvařit.

Kromě aplikace jsme vytvořili i prezentaci, kterou tímto dáváme k dispozici. V soutěži jsme skončili 3. v republice a vyhráli tak programovatelný mikropočítač  a vouchery na mezinárodně uznávanou zkoušku k platformě Azure.

Marie Holá, V5.A