Cesta do hlubin chemie

Cesta do hlubin chemie

Cesta do hlubin chemie

2. listopadu 2018

Ve dnech 29. 10. a 30. 10. jsme společně s paní učitelkou Fröhlichovou a Verčou Surkovovou navštívily chemický seminář „Cesta do hlubin chemie“ na Univerzitě Karlově.

Seminář začal v pondělí dopoledne v 10.50 proslovem pana profesora Ivana Němce, který nás přivítal. Poté bylo na programu představení kateder univerzity, které měli na starosti vedoucí kateder (např. paní docentka Zuzana Bosáková, pan profesor Petr Hodek a pan docent Vojtěch Kubíček). Po obědě následovala série praktik pro žáky a série přednášek pro učitele. Praktika byla rozdělena do několika témat (př. Chemik detektivem, Biochemie ve 3D). Mohli jsme pracovat ve špičkových laboratořích, vyzkoušet si moderní přístroje, ke kterým se jen tak nedostanete. První den ukončilo chemické divadlo založené na pokusech s tématem Vánoc.

Druhý den začal také proslovem, ale tentokráte ho měla na starosti paní docentka Markéta Martínková. Po skončení proslovu následovala přednáška pro žáky a praktika pro učitele. Mohli jsme si vyslechnout 4 velmi poutavé přednášky na téma: Chemická válka mezi organismy (přednášející paní docentka Markéta Martínková), Zeolity kolem nás (přednášející pan profesor Jiří Čejka) či Alchymie (přednášející pan docent Karel Nesměrák). Následoval oběd a po něm představení knihovny a další praktika pro žáky tentokráte s tématy: Molekulová simulace nebo Luminiscence. Celý seminář skončil předáním osvědčení.

Tento seminář byl velice zajímavý a poučný. Viděli jsme část univerzity, vyzkoušeli jsme si pracovat ve výzkumných pracovištích a dozvěděli spoustu užitečných informací o univerzitě, o katedrách a hlavně o pragramech, které nabízí. Všem, které chemie baví a chtějí se jí věnovat i na dále, tento seminář vřele doporučuji.

Daniela Jodasová, V8. A