Ciao!

Ciao!

22. října 2014

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma, a i my jsme tam po dlouhé cestě dorazili…

Nejprve se nám naskytl pohled na římskou periferii. Nastoupili jsme do vlaku hrůzy, který měl dveře jako gilotiny a mnoho místních umělců se na něm podepsalo. Hned po vystoupení nás polilo 30 °C horka a vlna pouličních prodejců. Spousta z nich obklopovala Colosseum, avšak italští Carabinieri jim bránili v prosazení se na trhu. Fontána di Trevi je velmi krásná, škoda, že jsme ji neviděli přes lešení a dělníky, kteří ji obklopovali. Navečer jsme dorazili do kempu Tiber, kde na nás čekaly bungalovy, Holanďané a krev žeroucí komáři, kteří zohavili i ty nejhezčí nožky.

Druhý den nám bylo osvětleno, že pod pojmem vila se neskrývá jen dům, ale jsou to i zahrady, vodopády a možná taky domácí mazlíčci. Při nákupu v Supermercatu nám pan průvodce vyzdvihl víno Est! Est!! Est!!! mezi ty nejlepší. Přestože si nás na Španělských schodech bohužel žádný návrhář či umělec za modely nevybral, užili jsme si noční Řím. Byl nejen romantický, ale i příjemný díky prázdným ulicím.

Při návštěvě Vatikánu, především baziliky sv. Petra, jsme museli dbát na správnost oblečení – dlouhé kalhoty a rukávy.

Poslední den jsme zavítali do krásné Florencie. Nejvíce nás oslovila veliká socha Davida. Náš výlet byl zakončen melancholickým výhledem na osvětlené město. Žádné oko nezůstalo suché…

Výklad průvodce by hravě zvládl náš výborný profesorský dozor ve složení – J. Beranová, I. Kabelová, J. Petrnoušek. Někdy průvodce Ála dodal více či méně zajímavý fakt. Během celého pobytu nám také doporučil minimálně 3 prodejny s nejlepší a nejlevnější zmrzlinou v Itálii, což jsme vskutku uvítali.

Zhodnocení očima zkušených cestovatelů: Příště radši bez průvodce, jinak velmi povedené!!

Závěrečné slovo pedagogického dozoru:

O Římu se tvrdí, že je to věčné město, protože si i po pádu starověkého císařství udrželo společně s dalšími severoitalskými městy roli učitele duchovního světa a kultury. Exkurze do této části Evropy o tom studenty jednoznačně přesvědčila a splnila tak požadovaný záměr. Své nově získané znalosti pak studenti prokázali v závěrečném testu.

A proto: “ Arrivederci, Roma … !“