Divadelní seminář 1.– 2. října 2009 Jablonec nad Nisou

Divadelní seminář 1.– 2. října 2009 Jablonec nad Nisou

13. října 2009

Bude osm hodin a já mám být za chvíli spolu se „svou“ Italkou Laurou v „Zasedačce“…

S Laurou je docela legrace , ale nějak se nemůže smířit s jabloneckým terénem , říká stále , že je to tady jen „up and down. Snad to do čtvrt na devět stihneme……

I tak nějak mohlo začínat čtvrteční ráno pro některého „Randováka“ , který ve středu večer ubytoval naše spřátelené studenty z německého Kaufbeurenu, či italské Vicenzy.
Studenti přijeli na specializovaný seminář s výtvarným zaměřením, který byl orientován na tvorbu kostýmů a divadelního líčení. Tématicky se všechna práce musela věnovat tvorbě související s vybranou hrou bratří Čapků Ze života hmyzu.Tato hra byla po dohodě s ostatními zeměmi vybrána jako závěrečné představení, jež se odehraje na jaře v italské Vicenze.
První semináře byly věnovány hlavně podpoře fantazie studentů, kteří pod vedením přizvané výtvarnice Mgr. Z.Kostincové z Gymnázia F.X.Šaldy tvořili návrhy a realizovali líčení vybraných charakterních rolí z uvedené hry. Pak studenti vytvářeli kostým nalíčené postavě, tentokrát pod vedením Mgr. J.Jungmannové. Po školních chodbách doslova poletovali motýli, lezli chrobáci, toulali se tuláci a poskakovali cvrčci s mravenci.
Na závěr dopoledne proběhla malá divadelní improvizace ve vytvořených kostýmech, v níž mladí herci ukázali svou kreativitu, schopnost domluvit se s cizinci a projevili smysl pro humor a nonsens.
Dopoledne uběhlo jako voda a po výborném tradičním obědě, který nám připravila školní kuchyně, díky za svíčkovou, jsme se všichni vydali navštívit pana starostu Mgr.Petra Tulpu. Pan starosta nám popřál mnoho úspěchů v divadelní práci . Pak jsme měli možnost prohlédnout si Jablonec z radniční věže. Následně jsme prošli Muzeum skla a bižuterie.
K večeru, po návratu do školy, byl připraven ještě jeden seminář pod vedením J.Jungmannové, kde jsme připravovali kostýmy pro závěrečnou scénu celého představení, jepičí tanec. Bude to chvíle , kdy se na jevišti objeví všichni herci z představení.
Druhý den, pátek 2. října, se celý ansámbl vydal dvěma autobusy do matičky Prahy, kde na nás v Národním divadle čekali odborníci na divadelní líčení, které k dané práci doslova umluvila naše paní Mgr. J. Řehořová.
Profesionálové v oboru nám ukázali některé triky a zajímavosti, například ,jak z malého energického chlapce udělat úplně zestárlou lidskou trosku. Tématicky k naší hře byli dobrovolníci nalíčeni do podob motýlů, brouků apod., tedy do tzv. fantazijních masek.
Maskéři Monika Šonková a Lukáš Mandík nám pak zodpověděli spoustu dotazů a jejich vstřícnost nás velmi mile překvapila. Dozvěděli jsme se dokonce, že Lukáš Mandík je osobní maskér Lucie Bílé a velmi dobře se mu s ní pracuje.
Po skončení maskérského workshopu se studenti odebrali na prohlídku Národního divadla pod vedením školeného průvodce. Ještě ve vestibulu Národního divadla jsme se rozloučili s našimi přáteli z ciziny a pak již přicházela neúprosná večerní tma,v níž jsme my jablonečtí proráželi svým autobusem cestu do rodného města.