Druhá na světě mezi třiadvacetiletými

Druhá na světě mezi třiadvacetiletými

8. února 2016

Po návratu z Belgie jsem měl možnost si s čerstvou vicemistryní světa v cyklokrosu Nikolou Noskovou popovídat. Bylo to povídání zajímavé, a tak ho pro náš web přepisuji a ještě jednou Nikole k historickému úspěchu upřímně gratuluji…

Tak tedy druhá na světě, a to v kategorii, ve které byla většina děvčat starších. To je opravdu veliký úspěch. Jak jsi závod v belgickém Zolderu prožívala?

Byl to pro mě opravdu úžasný závod. Hlavně ta atmosféra, kdy i přes nepříznivé počasí tam bylo opravdu hodně diváků. Před závodem jsem si říkala, že dnes nemohu být nervozní jako vždy, protože mi to zatím vždy uškodilo. Odstartovalo se a nic jsem dál nevnímala.

Při sledování podmínek, ve kterých jste v Belgii závodili, mne několikrát napadlo, že cyklokros není sport pro ženy. Jak často Tě v takových podmínkách napadne „Proč já tohle vlastně dělám?”

Někdy mám trochu nechuť jít na trénink, když je venku špatné počasí. Ale každý trénink v tomhle počasí je krůček k lepším výkonům a pomoci při závodě. Dělám to proto, že mě to baví a chtěla bych něčeho dosáhnout.

A jak jsi s cyklistikou začala? Pokud si vzpomínám dobře, žádnou velkou závodní historii jsi před nástupem k nám neměla…

S cyklistikou jsem začala úplně náhodou. Během studia na základní škole jsem se musela rozhodnout o dalším pokračování studia, a tak jsem si vybrala studium právě tady. S cyklistikou jsem začínala úplně od začátku. Každý trénink byl pro mě touhle dobou noční můra, nic jsem neuměla, stále jsem padala, ale dnes jsem ráda, že jsem to nevzdala. Tvrdá práce se vyplatila.

Za čtyři roky z obyčejné holky, která systémově netrénuje, vicemistryní světa, to je úctyhodný výkon. Jenomže za ním, jak naznačuješ, stojí stovky hodin dřiny, potu a úsilí. Kolik toho za rok najezdíš na kole? Jaký je Tvůj denní režim? Máš čas ještě na jiné koníčky?

Mám tenhle sport ráda a dělám pro něj vše. Máme dvoufázové tréninky a o víkendu závody. Úplné volno moc nemívám, ale to mi nevadí. Každý můj den je stále stejný. Ráno vstávám brzo, výuka začíná v 7.10. V 10 hodin začíná první trénink, který trvá 2-3 hodiny. Odpoledne máme druhou fázi. Ta bývá vždy o něco delší. Na další aktivity během sezony už nezbývá moc času.

Kromě výtečných sportovních výsledků se Ti dobře vede i ve studiu. Jak se daří skloubit vrcholový trénink a gymnaziální studia? A máš už rozmyšleno, kam se vydáš po maturitě? Chystáš se k dalšímu studiu?

Myslím si, že pokud někdo chce, tak se dá skloubit vše. Je to především a hlavně o morálce a vůli. I když je člověk po tréninku unavený, vždy si najde i malou chvíli na učení. A pak je to hned lepší pocit, pokud se daří obojí. O tom, co budu dělat dál, ještě nevím, nepřemýšlela jsem o tom.