Estetický kurz 2013

Estetický kurz 2013

23. května 2013

Letošní závěrečný estetický kurz se konal v Kaprálově mlýně – ekologickém a skautském centru u Brna. V pondělí 13. května tak celý druhák a sexta společně a pí. Jungmannovou, pí. Beranovou a panem Hanákem strávili s přestávkami celý den v autobuse…

První zastávka byla v Kutné Hoře, kde jsme si prohlédli krásné centrum města a posilnili se zmrzlinou na cestu do Boskovic. Tam na nás čekala prohlídka židovské čtvrti, seznámení se se životem židů a s jejich zvyky a tradicemi. Bylo to zajímavé, ale všichni byli šťastní, když jsme k večeru dorazili do Brna.

Příjezd se stal pro mnohé hotovou noční můrou. Celí ušlí a zmožení po celodenním cestování jsme táhli všechny tašky ještě zhruba kilometr od autobusu k místu ubytování, což se nezamlouvalo zvlášť dívčí polovině výpravy, protože jejich zavazadla byla podstatně objemnější a početnější než ta chlapecká. Kaprálův mlýn je velmi krásná a opravená budova, takže se nám trochu ulevilo, když jsme si to prohlédli, ale vzápětí přišla další rána. Zjistili jsme, že nejde elektrický proud, takže všechny vybité telefony měly smůlu a jejich majitelé byli na prášky. Ostatně, někteří stejně neměli signál.

Druhý den už to bylo lepší. Elektrikář spravil elektrické vedení a k radosti všech „závisláků“ na internetu byla zprovozněna i wi-fi síť. Dušičky tak měly pokoj a mohly se plně soustředit na program. Ten byl opravdu pestrý. Zahrnoval focení, kreslení, upravování fotografií, diskuzi, rozvíjení fantazie atd. Celý kurz jsme pracovali na výsledných videích, která se promítala a hodnotila poslední večer. Vymýšlení a fotografování příběhu na téma „Brýle mámení“ jsme si opravdu užili. Někteří z nás udělali za tento týden víc fotografií než za celý svůj život.

Středa patřila všemi očekávanému výletu do Vídně. Prošli jsme centrum města, viděli Katedrálu sv. Štěpána s neobvyklou střechou, krásnou radnici, Hofburg (zimní císařský palác Habsburků), Belvedere (letní sídlo prince Evžena Savojského) a spoustu muzeí. Leopold museum jsme dokonce navštívili i zevnitř. Nejvíce jsme se ale těšili na rozchod v obchodních ulicích města. Nikdo se neztratil a den jsme završili prohlídkou zámecké zahrady v Schönbrunnu (letním sídle Habsburků). V pátek na cestě domů jsme ještě zastavili v Litomyšli na výstavě soch Olbrama Zoubka a v Portmoneu. Myslím, že nás všechny kurz mile překvapil. Prostředí bylo krásné a připravený program nás na týden zabavil.