Estetický kurz 2015

Estetický kurz 2015

22. května 2015

Ve dnech 11. až 15. května prožily třídy V6.A a 2.A týden plný kreativních činností a zážitků na estetickém kurzu na jižní Moravě…

…na cestu jsme vyrazili v pondělí ráno od budovy školy se zpožděním pouze akceptovatelných třiceti minut. Než jsme však dorazili do cíle, čekaly nás dvě zastávky. První byla v Kutné Hoře, včetně návštěvy proslulého gotického chrámu sv. Barbory (ve skutečnosti „pouhého“ kostela, jak jsme byli poučeni). Zde se k nám také připojili dva studenti VŠ oboru fotografování, Pavel a Bětka. Další zastávkou byly Boskovice a tamní židovské ghetto, kde jsme dostali první fotografický úkol. Poté nás konečně čekal náš cíl, penzion Kaprálův mlýn, umístěný v malebném údolí, na první pohled na míle od civilizace, ve skutečnosti však asi 15 minut cesty od Brna. Ubytovali jsme se na povel „a teď si rozeberte pokoje,“ navečeřeli se a po úvodní přednášce šli spát.

Úterní den se nesl ve znamení workshopů, které nás naučily spoustu užitečných věcí s fotografiemi, hudbou i komunikací a měly nás i trochu navnadit na závěrečnou práci, animovaný film na téma „Šamanova poradna“. Odpoledne jsme také trochu „prošmejdili“ okolní přírodu plnou lesů, květin a pravěkých jeskyní v rámci poznávací cesty lemované drobnými úkoly. Ve středu pro nás byla přichystaná cesta do Vídně, kde jsme mohli naživo vidět to, co jsme dosud spatřili pouze v učebnici němčiny, například Belveder, Stephansdom, Hofburg a mnoho dalších pamětihodností. V průběhu dne jsme si také zkusili nějaký ten „performance“ a „happening“ v podobě neskutečně přesvědčivé simulace bouřky v zahradách Belvederu a neméně úchvatného vystoupení s deštníky před budovami Parlamentu. Také jsme měli další fotografický úkol. Do penzionu jsme se vrátili pouze o tři hodiny později, než bylo v plánu, a zmožení prožitým dnem šli na kutě.

Čtvrtek jsme prožili celý přímo ve mlýně, protože přišel čas konečně pořádně zapracovat na našich animovaných filmech. I přes technické potíže jsme všichni dokázali naše filmy do večera zdárně ozvučit a dokončit. Poté následovalo úplné finále, totiž výběr a odměnění těch nejlepších fotografů z průběhu celého kurzu, stejně tak jako nejlepších filmů. Kategorií bylo několik, a tak jsme měli mnoho výherců, jelikož snad každá práce byla něčím unikátní. Pátečního rána nastal čas vyrazit domů, cesta však byla ještě ozvláštněna zastávkou v Litomyšli, kde jsme si prohlédli některé práce sochaře O. Zoubka a měli čas na oběd. Do Jablonce jsme zdárně dorazili okolo čtvrté hodiny. Během celého kurzu panovalo nejen příjemné počasí, ale i atmosféra. Určitě jsme se mnohé naučili a své estetické studium na našem gymnáziu završili přímo znamenitě.

Naše práce si můžete podrobněji prohlédnout zde.