Estetický kurz 2017

Estetický kurz 2017

7. června 2017

Během třetího květnového týdne se studenti 2.A a sexty vydali za krásami České republiky.

V pondělí jsme se v brzkou ranní hodinu vydali na dlouhou cestu do Kaprálova mlýna u Ochozu u Brna, během které jsme měli dvě zastávky. Nejprve jsme se v autobusu dozvěděli letošní téma ke studentským filmům – „Pode mlejnem, nade mlejnem“. Následovalo rozdávání krátkých textů o památkách v Kutné Hoře, abychom si mohli ve skupinách připravit stručnou prezentaci k obohacení prohlídky tohoto města. Spatřili jsme například chrám sv. Barbory, Kamenný dům či kutnohorský morový sloup.

Druhou zastávkou byla Zelená hora, v níž byl středem našeho zájmu Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, známý především svým výjimečným tvarem. Po vystoupání k tomuto poutnímu místu jsme vyslechli obohacující přednášku o historii této stavby i o dalších památkách ve Žďáru nad Sázavou. Poté jsme měli možnost prohlédnout si interiér stavby. K večeru jsme docestovali do Kaprálova mlýna, ubytovali jsme se v krásných pokojích a před spaním ještě vyslechli něco málo o historii mlýna.

Úterý bylo v režimu seminářů, jež nám měly napomoct při tvorbě filmů. Byli jsme rozděleni do čtyř skupin, které se postupně vystřídaly na čtyřech stanovištích. Paní učitelka Jungmannová nám pomohla s vytvořením prostředí pro film, paní učitelka Řehořová nás obohatila cennými radami ohledně zvukové stránky filmu, paní učitelka Beranová nám odhalila kouzlo land artu v prostředí CHKO Moravský kras a nakonec jsme vyslechli i rady grafika Martina Havlíčka. Martin Havlíček nám také zadal dva úkoly. Prvním z nich byla hra s dlouhou expozicí při focení. Za druhé jsme se měli pokusit na středečním výletě do Vídně zachytit co možná nejvíce písmen z abecedy viditelných v architektuře. Nejúspěšnější fotografie jsou přiloženy pod článkem.

Ve středu hurá do Vídně. Ráno jsme si přivstali, poněvadž cesta byla přeci jen dlouhá. Obdrželi jsme balíčky plné dobrot z tamější kuchyně a vyrazili jsme. Naše procházka začala v zahradě zámku Belvedere, kde jsme pilně pracovali podle zadání a pod vedením paní učitelky Řehořové jsme tančili polku. Dále jsme pokračovali ke katedrále sv. Štěpána, Hofburgu (sídlu Habsburků) až k budově Parlamentu. Tam jsme se rozdělili podle skupin na hudební a výtvarnou výchovu na dvě skupiny. Hudební skupina se přesunula do Domu hudby a výtvarná skupina do galerie MUMOK.

Část čtvrtku byla organizována skauty z Kaprálova mlýna. Dostali jsme tablety s mapou, obálku s úkoly a šli jsme je plnit do terénu. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých věcí o okolní přírodě. Po návratu do mlýna jsme měli zbytek odpoledne na dokončení filmů. Přestože to bylo náročné, do večera všichni stihli film odevzdat a kolem deváté už mohlo začít vyhlašování těch nejlepších.

V pátek jsme se po snídani vydali na cestu domů. Při té byla ještě poslední zastávka v Litomyšli, kde jsme zhlédli krásný zámek a výstavu soch Olbrama Zoubka. V zámeckých zahradách jsme tvořili formace v černobílém oděvu, ochutnali jsme výbornou litomyšlskou zmrzlinu a jeli domů.

Estetický kurz byl zajisté příjemnou zkušeností a přejeme budoucím ročníkům, aby si ho užili alespoň tak jako my. Také velmi děkujeme paním učitelkám Beranové, Jungmannové a Řehořové za organizaci a pestrý program.