Evropský den jazyků se 3.A

Evropský den jazyků se 3.A

Evropský den jazyků se 3.A

29. září 2023

K datu 26. září, tedy Evropského dne jazyků, jsme se vydali jako třída 3.A s doprovodem našich dvou angličtinářek, paní Žmolíkové a paní Smith, do srdce Evropy, kde se střetávají všechny cesty světových jazyků, a to přímo do kampusu Hybernská v Praze.

Karlova univerzita připravila pro školy a veřejnost v prostorách kampusu 6. ročník oslav dne jazyků. Letošní hlavní téma bylo jazyky střední Evropy. Program byl hojně nabitý workshopy, přednáškami a rychlokurzy atypických jazyků.

Naše třída měla tu možnost zúčastnit se workshopu zvaný “speak dating”, který obnášel sedm stanovišť a jen osm minut na každé z nich. A tak jsme za necelou hodinu prošli rychlokurzy sedmi jazyků, a to slovenštiny, polštiny, němčiny, romštiny, vietnamštiny, ukrajinštiny a maďarštiny. Mimoto jsme poté měli na výběr z přednášek o novořečtině, velštině či titulkování, kde jsme si mohli sami vytvořit vlastní titulky k pořadu Možná přijde i kouzelník.

Za pouhých pár minut jsme se dokázali naučit nejen základní gramatiku a fráze, ale také kulturu a zajímavosti, které jsme si odvezli zpět do Jablonce. Například až příště půjdeme do vietnamské restaurace na polévku Pho, dáme si pozor na správnou výslovnost, jelikož ve vietnamštině špatná výslovnost dokáže změnit význam celého slova a myslím si, že každý z nás až do dnes vyslovoval název polévky hanebným výrazem. Nebo rovněž novořecký idiom “ďáblova ponožka”, který je výrazem pro chytrého člověka, a tak díky tomu můžeme označit Randovku jako plnou ďáblových ponožek.

Rychlá otočka do Prahy za jazyky byla velmi obohacující po jazykové stránce, ale zároveň jsme mohli poznat spousty zajímavých lektorů a profesorů z celého světa, kteří nám předali kousek svých životních příběhů a znalostí.

A tak live, laugh and learn languages!

Aneta Crhová 3.A