Exkurze do ČNB

Exkurze do ČNB

10. dubna 2017

V pátek 7. dubna 2017 se již po několikáté v rámci předmětu ZSV studenti vypravili do České národní banky. Třída V6.A doplněna o několik dalších studentů z jiných tříd tak mohla nahlédnout do prostor této významné státní instituce.

Po přísné bezpečnostní kontrole při vstupu do budovy nás jako první bod programu čekaly dva krátké vzdělávací filmy. Obsahovaly vše podstatné a důležité, co bychom měli o ČNB a její funkci a činnosti vědět. Poté jsme si mohli projít expozici, jejíž hlavní náplní jsou především peníze. Udělali jsme si obrázek nejen o vývoji platidel obecně, ale také o historii peněz na našem území. Na vlastní oči jsme mohli vidět, jak těžké je odlišit ty nejkvalitněji zfalšované bankovky od pravých, jak vypadá dvacet pět tisíc korun v pětikorunách a jak velká a těžká je zlatá cihla vážící dvanáct kilogramů v hodnotě dvanácti a půl milionu korun.

Po dalším krátkém videu o procesu kontroly a návratu peněz do oběhu, kdy se celá řada bankovek i mincí pro velké poškození likviduje, si mohli někteří díky vědomostnímu kvízu vysloužit odměnu. A že odměna stála za to! Máme tak mezi sebou dva „boháče“. Emma Letham (V6.A) si odnesla 50 000 Kč a Dan Žák (2.A) celých 80 000 Kč. Škoda že jen v podobě znehodnocených bankovek ve formě briket. :-)