Exkurze – Ústav fyziky plazmatu AV ČR

Exkurze – Ústav fyziky plazmatu AV ČR

12. listopadu 2012

V pátek 2. listopadu 2012 jsme navštívili Ústav fyziky plazmatu Akademie věd ČR.

Celá exkurze začala přednáškou o plazmatu, pokračovala informacemi o tom, co v ústavu uvidíme a byla zakončena obecným povídáním o zařízeních TOKAMAK (toroidaľnaja kamera s magnitnymi katuškami). Poté, co jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací, jsme se rozdělili do skupin a vydali se na jednotlivá stanoviště.

Naše skupina nejprve zhlédla elektronový mikroskop, který se používá k zjišťování struktury nastříkaného povrchu např, plazmotronem. Dále jsme se přesunuli do budovy s laserem PALS, kde jsme měli možnost vidět jak zázemí, tak i „výstřel“. Dalším bodem programu byl tokamak COMPASS. Zde jsme na animaci a záběrech z vnitřku zařízení viděli, jak plazma vypadá. K tokamaku náleží dva setrvačníkové generátory, na které jsme se samozřejmě šli také podívat. Odtud jsme se přesunuli do budovy s impulzními plazmovými systémy. Ty jsou v dnešní době používané na odstraňování ledvinových kamenů bez nutnosti narkózy a řezaní do těla, nyní se studuje metoda ničení nádorových onemocnění. Posledním stanovištěm byl plazmotron, používaný na povrchovou úpravu materiálu nebo jako součást zplyňování odpadů.

Exkurze se nám líbila a přinesla nám mnoho informací. Tímto bych chtěl také poděkovat našemu pedagogickému dozoru, že nám umožnili něco tak zajímavého zhlédnout.