Exkurze v Praze

Exkurze v Praze

10. února 2013

Ve středu 30.1. 2013 jsme se vydali s celou sextou a výběrem studentů převážně z kvarty do Prahy na výstavu Jana Švankmajera.

Výstava se konala v Domě U Kamenného zvonu, a tak mohli studenti hned na začátku ohromit svými znalostmi o tom, v jakém slohu je dům postaven a kdo tam ve své době mohl bydlet.
Neohromili. Zato výstava Jana Švankmajera ohromila je. Některé v pozitivním slova smyslu, některé i v tom negativním. Výstava představuje tvorbu Jana Švankmajera v celé jeho šíři a poukazuje na to, jak je jeho filmová tvorba spojená s ostatními výtvarnými projevy ať jde o kresby, koláže, objekty či umění haptické. Celou dobu se studentům věnovala lektorka galerie a snažila se jim osobu slavného umělce přiblížit a objasnit jeho umělecké myšlení. Na závěr se studenti účastnili krátké výtvarné dílny, ve které pod vlivem výstavy vytvořili koláž, objekt a automatické kresby. Nejtěžší pozici měla skupina studentů, která si musela obhájit svůj objekt vytvořený z židlí, nůžek a papíru. Přes ostrou výměnu názorů s lektorkou však studenti obstáli se ctí.
Vše, co studenti na výstavě viděli, jim může sloužit jako inspirace při vlastním vytváření minifilmečků na estetickém kurzu. Věříme, že budou stejně tak nápadití ve vymýšlení příběhů jako byl světově uznávaný filmový režisér a scénárista Jan Švankmajer.