Fotografický workshop

Fotografický workshop

15. ledna 2007

Dne 15.1.2007 se uskutečnil na naší škole fotografický workshop. Bylo to pro naší školu něco netradičního a nového. 40 studentů se promněnilo ve čtyřicet fotografů a téměř pět hodin se věnovali tvůrčí činnosti, fotografování.

Jak k tomu všemu došlo? Již druhým rokem byla vyhlášena internetová fotografická soutěž Fotoakademie – Ota Pavel, sportovní redaktor. Po včasném zaregistrování naší školy, jsme byli zařazeni mezi 20 vybraných škol, na jejichž půdě se uskutečnil fotografický workshop.

V pondělí 15.ledna jsme s radostí a nebývalým očekáváním přivítali na našem gymnáziu trojici fotografů v čele s osobností Hugo Pavla, který sám sebe mile označil za chodícího „maskota“ fotografického workshopu.

Hugo Pavel je bratrem známého sportovního redaktora, komentátora a spisovatele Oty Pavla, který již bohužel není mezi námi. Soutěž „Fotoakademie“, jakož i workshop zaštiťuje kromě různých sponzorů také pražské Gymnázium Oty Pavla, pojmenované právě po této osobnosti české kultury, která svou poetikou jistě zasáhla duše mnoha Čechů.

Hugo Pavel nás tedy jako „maskot“poctil svou návštěvou a nutno dodat, že i přes svůj věk je velmi energickým a zajímavým člověkem. Díky němu se studenti mohli bezprostředně zeptat na zajímavosti ze života rodiny Pavlů. Hugo Pavel promítal video o svém bratrovi a pak vyprávěl o životních strastech ale i radostech celé rodiny.

Hugo Pavla doprovázeli 3 fotografové, odborníci na slovo vzatí, paní Macenauerová – vedoucí internetového časopisu Fotoaparát, pan Jung fotograf ČT a fotograf pan Černohorský.

Studenti byli rozděleni do 4 skupin, které se na jednotlivých stanovištích přibližně po hodině střídali. Za odborného vedení pana Junga fotili portrét v mobilně vytvořeném fotostudiu. Dozvěděli se něco o kompozici, o zlatém řezu a o osvětlení fotografovaného místa.

Na druhém působišti jim pan Černohorský ukazoval a vysvětloval práci s fotoshopem, s vrstvami, s klonováním…a nakonec studenti se zvědavostí tiskli své fotografie na digitální tiskárně Epson.

Třetí skupině vysvětlovala paní Macenauerová všechny funkce kompaktu, přiblížila základní funkce zrcadlovky a doporučovala, co je dobré si před fotografováním na fotoaparátu nastavit. Vše si studenti zkoušeli na svých kompaktech, nebo na vypůjčených od firmy Panasonic

Čtvrtá skupina pak diskutovala s Hugo Pavlem o jeho bratrovi. Jeho přítomnosti využila také paní profesorka Řehořová a tak měli možnost její studenti obohatit si své vědomosti získané v hodinách literatury o bezprostřední zážitky zážitky v podání pana Huga.

Myslím, že se akce velmi vydařila , o čemž svědčil zájem studentů a četné dotazy, které byly všemi lektory ochotně zodpovídány. V závěru obdrželi studenti jako pozornost malé dárečky od sponzorů a odborné časopisy, jako například FotoVideo nebo DIGIfoto.

Všichni odcházeli velmi spokojení