Francie 2011

Francie 2011

20. října 2011

Ve středu 12. října se vydal plný autobus studentů našeho gymnázia do Paříže…

Poznávací zájezd, o který byl letos obrovský zájem, je uskutečněn každé dva roky.

Ve čtvrtek ráno jsme dorazili do francouzského hlavního města a prohlídku začali u katedrály Notre-Dame, která se nachází na ostrově de la Cité, kde jsme zůstali celé dopoledne. Potom jsme se přesunuli na Latinské čtvrti, která je známá především nejslavnější francouzskou univerzitou Sorbonou a také Lucemburskými zahradami nebo Pantheonem. Metrem jsme se pak přesunuli na Montmartre, čtvrť proslavenou především kabaretem Moulin rouge.

Pátek byl ve znamení slunečného počasí a zámku Versailles. Nejprve jsme byli okouzleni pravým francouzským trhem, kde jsme mohli obdivovat stánky nejen s čerstvou zeleninou a ovocem, ale také sýry, houbami, kořením nebo mořskými plody. Pro mě osobně to byl jeden z největších zážitků celého pobytu. Prohlédli jsme si zahrady královského zámku, Velký a Malý Trianon a někteří také interiér tohoto světoznámého sídla. Aby celý den nebyl monotématický, přesunuli jsme se do moderní čtvrti La Défense, kde jsme viděli, že i v Paříži dokáží postavit mrakodrapy.

Poslední den pobytu jsme zahájili v muzeu Louvre, kde byli všichni zvědaví na Monu Lisu a také na obrácenou pyramidu, proslavenou filmem Šifra mistra Leonarda. Protože počasí nám stále přálo, prošli jsme se přes Champs-Elysées k Vítěznému oblouku a celý výlet zakončili u Eiffelovy věže. Přestože turistů zde bylo snad ještě více než jindy, podařilo se těm, kteří se nebojí výšek, vylézt nahoru a vychutnat si pohled na celou Paříž. Potom už nezbývalo než nastoupit do autobusu a odjet domů. Na rozloučenou nám mávala i slavná Eiffelovka, která se přesně ve chvíli našeho odjezdu celá rozblikala.

Nezbývá než poděkovat kolegům Jitce Beranové a Ivanu Mališovi za příjemnou spolupráci a všem účastníkům zájezdu za pohodu a téměř vzorné chování.