Historický úspěch v krajském kole dějepisné soutěže

Historický úspěch v krajském kole dějepisné soutěže

Historický úspěch v krajském kole dějepisné soutěže

13. dubna 2022

Letošní sezóna soutěží pokračuje pro Randovku dalším úspěchem, tentokrát v krajském kole Dějepisné soutěže gymnázií ČR a SR. Náš tým ve složení Jan Pokorný, Jiří Podaný (V6.A) a Vít Pokorný (V7.A) si zde připsal suverénní vítězství a postupuje tak do podzimního celostátního kola v Chebu.

Ráno 6. dubna bylo deštivé a chladné, ani to však naše mužstvo pod zkušeným vedením pana Žitného neodradilo a vydalo se na Jergym vstříc záludným otázkám a tvrdým protivníkům. Soutěže se po celé bývalé federaci letos zúčastnil rekordní počet týmů – 350 a i v Libereckém kraji soutěžilo letos 11 gymnázií – skoro dvakrát tolik, co loni.

Tentokráte byla tématem soutěže Evropa v letech 1939-1945, tedy v době druhé světové války. Téma jistě obsáhlé, ovšem naši hoši se s ním dokázali vypořádat precizně a obsadili tak s naprostým přehledem první místo. Ano, menší chybky a problémy se nám sice povedly, ale tak to chodí v každé úspěšné operaci. Ani Den D nešel úplně jako po másle, čímž se mimo jiné zabývala jedna ze soutěžních otázek.

Na dojmy ze soutěže jsme se zeptali jednoho ze členů týmu, sextána Jiřího Podaného: „Oběd byl nic moc, ale dekorace v jídelně hezké, super pokoukání. Učebna zeměpisu, kde jsme test psali, byla poměrně pěkná – i když s tou naší to samozřejmě nejde srovnávat. Jo soutěž? Jasně. Tak otázky byly poměrně rozmanité, ale všechny byly podobné tím, že se týkaly druhé světové války. Od celkem jednoduchých až po opravdu náročné. Tou asi nejzáludnější bylo přiřazení několika různých evropských měst k měsícům osvobození, to nám dalo opravdu zabrat – především kvůli tomu, že jsme nevěděli, kde leží Bělehrad a Amsterdam. Museli jsme si proto kreslit mapu, což bylo celkem úsměvné vzhledem k tomu, že jsme byli v učebně zeměpisu a na zdi hned za námi byla nakreslena obří mapa světa.”

I přes všechny malé problémy náš tým nechal všechny soupeře daleko za sebou a na prvním místě se usadil s jasným bodovým náskokem, například před tradičními favority z Jilemnice či sousedním Gymnáziem U Balvanu. Postup do celostátního kola soutěže, kde týmy z naší školy nechyběly již deset let, tím máme zajištěný. Nejen to, ale i místo, ze kterého postupujeme, je velkým úspěchem – první v krajském kole se Randovka doposud neumístila. Nyní jen doufejme, že se podaří úspěch zopakovat i v celostátním kole.

Dějepisáři se tedy nenechali zahanbit a stejně jako ostatní přiváží domů úspěch – tento rok zatím ze všech nejlepší. Randovce se holt letos daří. No co říct, asi dobrej oddíl.

Jan Pokorný, V6.A