Kvarta a Den Země

Kvarta a Den Země

22. dubna 2008

V úterý 22.4.2008 se naše třída (V4.A) při příležitosti Dne Země vydala do podkrkonošské vesničky Studenec. Naše výprava sem ale nemířila za účelem poznávání typického vesnického života a krás podkrkonošské architektury, ale za účelem podrobnějšího prozkoumání zdejšího lomu…

Tato exkurze byla plánována již delší dobu, byla za doprovodu odborníka Lukáše Jankaje, který zde měl funkci „hlavního šutrologa“. Pedagogický doprovod byl zajištěn paní Müllerovou a Behúlovou a panem Petrnouškem.

Už ráno bylo zřejmé, že nám moc nepřeje počasí, ale to žádného z hledačů příliš neodradilo, a tak jsme si oblékli bundy a pláštěnky, z bezpečnostních důvodů jsme si nasadili přilby, a pak už zbývalo jen vzít do ruky kladívko a začít kutat. Objevilo se mezi námi mnoho úspěšných i neúspěšných hledačů. Některým z nás stačilo jednou bouchnout kladívkem a už se mohli chlubit všelijakými vzácnostmi, jiní rozbili polovinu skály a nenalezli téměř nic. Čím déle jsme v lomu byli, tím vzácnější nálezy se objevovaly. Náš „hlavní šutrolog“ se mohl chlubit i nálezy zlata a stříbra. Po těchto objevech byla velká část hledačů zachvácena zlatou horečkou a začala kopírovat Lukášův způsob hledání. Bohužel jsme nebyli natolik úspěšní, a tak jsme se z kovů museli spokojit s ryzí mědí.

Po nějaké době se začal počet hledačů zmenšovat, neboť část z nich začala trpět zimou. Dobrotivá paní Müllerová poslala méně odolné hledače do nedaleké hospůdky, aby se zahřáli. Zmrzlí hledači s nadějemi na záchranu životů přicházeli k hospůdce, kde jim nekompromisní cedule oznámila, že je z důvodu malování zavřeno. Další záchranou měla být opodál stojící cukrárna, která však již delší dobu neexistuje, a tak byla situace řešena pokusy o udržení dobré nálady zpěvem v malé budce autobusové zastávky. Nakonec jsme tedy vlastně poznávali i zdejší vesnický život.

Mezitím pokračoval boj v lomu, kde se neustále hledali vzácné kameny. Boj byl v konečném výsledku úspěšný, a tak se mohli hledači chlubit nejrůznějšími druhy křemene (např. ametystem), dále azurity, malachity, acháty a v neposlední řadě i kovy, především mědí.

Obě skupiny se znovu sešly, když spokojeně odjížděly autobusem zpět do Jablonce. Mám dojem, že exkurze se i přes menší obtíže s počasím vydařila.