Maraton lidských práv na Randovce

Maraton lidských práv na Randovce

19. prosince 2016

“Nejhorším hříchem vůči bližnímu není nenávist, ale lhostejnost, neboť lhostejnost je podstatou nelidskosti.” G.B. Shaw

V úterý 13. a středu 14. prosince se podařilo napsat 35 dopisů v rámci akce Maraton psaní dopisů, kterou prostřednictvím dobrovolníků pořádá nezisková organizace Amnesty International po celém světě.

Této akci předcházely přípravy, během nichž jsme z 12 případů vybrali čtyři. Byl to vězněný novinář Shawkan z Egypta, vězněná právnička a novinářka Eren z Turecka, ohrožení lidé s albinismem v Malawi a ohrožený domorodý kmen z Kanady. Studenti a učitelé z celé školy měli možnost si zvolit, který z případů pomocí dopisu vládě dané zemi podpoří. Mnohokráte děkuji všem studentům i učitelům, kteří k akci jakkoliv přispěli. Pro ty, kteří se chtějí i dále zajímat o lidská práva ve světě i u nás, doporučuji sledovat tyto stránky:

Amnesty international ČR
HateFree Culture

Zjištění, že na naší škole se najdou lidé, kterým osud ostatních, byť na druhém konci světa, není lhostejný, myslím dokazuje, že nejsme pouze diskutéry a stěžovateli, ale umíme se postavit za správnou věc. Jakkoliv se Vám takovýto dopis může stát nevýznamným, věřte že i jednotlivec má sílu něco změnit a nemusí se u toho dopustit násilí.


A na závěr jedna otázka. Půjde li vše dle plánu, příští rok již na škole nebudu. Najde se někdo, kdo věnuje trochu svého času, aby v založené tradici pokračoval? Nechť je pero Vaší zbraní!