Masivní úspěchy v přespolním běhu, zajištěn postup na SF v Keni!

Masivní úspěchy v přespolním běhu, zajištěn postup na SF v Keni!

Masivní úspěchy v přespolním běhu, zajištěn postup na SF v Keni!

6. prosince 2023

25. 10. se ve Žďáru nad Sázavou konalo RF v přespolním běhu. Start tří našich družstev a výsledek? Tři získané medaile! Nejcennější kov zacinkal v kategorii VI. chlapců, kteří si tím vybojovali postup na Světové finále ISF World School Cross Country Championship 2024 v Keni ! Gratulujeme!

Ale pojďme na začátek a pohlédněme na úspěch očima jednoho z našich medailistů….

Je středa ráno, ještě tma. Většina studentů Randovky nerušeně spí a dnes je nečeká nic jiného, než poslední školní den před vypuknutím podzimních prázdnin. Něco přes tucet jich ale netrpělivě přešlapuje na zastávce U Gymnázia, čekajíc na zjevení autobusu, jenž je odveze ke Žďáru nad Sázavou.

Proč? Neboť už podruhé v řadě hostí toto malebné vysočinské město Republikové finále přeboru škol v přespolním běhu, a z naší školy se sem letos nominovala hned tři družstva. Jedná se o kategorii dívek z primy a sekundy a kluky obou středoškolských kategorií, mladších i starších. Pod vedením paní Rýdlové tak jedou naši borci a borky tvrdě bojovat o medaile a ukázat, že Randovka je v přespoláku pořád silná, ne, ještě silnější!

Po příjezdu na naše reprezentanty čeká první příjemné překvapení – navzdory předpovědím je počasí krásné. Nejen že neprší, ale dokonce i sluní svítíčko a postupně se dělá víc a víc teplo. Příjemná změna oproti jizerským dešťům, tak známým z kol okresních a krajských.

Usazujeme se, děláme si pohodlí a za chvíli vyrážíme na slavnostní nástup. Hraje (všemi oblíbená) hymna AŠSK, potkáváme kamarády z celé země. Ale brzičko už je čas na závodění.

Startuje se postupně, od nejmladších kategorií. A hned z úvodu přichází první radost – holky urvaly v týmovém pořadí bronzovou medaili! Než se můžeme vzpamatovat, už jsou na trati starší kluci. Tady je závod opravdu nadupaný, bojuje se o každou příčku, každá individuální pozice může promluvit do celkového pořadí týmů. Emoce po závodě jsou smíšené, ne každému se dnes běželo nejlíp, i když tam všichni borci nechali všechno. O to větším překvapením jsou konečné výsledky – i přes oslabený tým jsou hoši stříbrní!

Jen co se vydýcháme, přichází zlatý hřeb dne, hlavní kategorie. Mladší středoškoláci totiž letos nezávodí jen o mistrovské tituly, ale především o možnost postupu na Mistrovství světa.

Závod drásá nervy. Dvacet minut se zdá jako věčnost a čekání na spočtení výsledků ještě dvakrát tolik. Kluci si sami počítají místa, snad by to mělo klapnout. A konečně, je tu oficiální skóre.

EUFORIE!!! Randovácký tým to dokázal. Kluci – Filip Mairich, Vojta Benda, Kryštof Mučica, Matěj Brožek a Adam Bradáč – vyhráli a tak postoupili na světové finále ISF World School Cross Country Championship 2024 do Keni! S Keni! Vyhlášení výsledků a chvíle slávy na stupních je jen začátkem oslav, trvajících celou cestu domů. Tohle předčilo i lonějšek, zorali jsme celé pole medailí, vezeme domů tři poháry. Se zpěvem písničky “Mistři světa” přijíždíme do Jablonce a nabití radostí se loučíme.

Naše škola se tak opět ukázala jako domov výborných běžců a my si jen přejme, ať se takhle daří i další roky a hlavně – ať se podaří zařídit prostředky na cestu na Mistrovství světa!

Jan Pokorný, V8.A