Mezinárodní setkání mládeže při příležitosti dožínkových slavností Saska

Mezinárodní setkání mládeže při příležitosti dožínkových slavností Saska

3. října 2008

Saské zemské kuratorium Venkovský prostor Sasko organizuje každoročně mezinárodní setkání mládeže při příležitosti dožínkových slavností Saska…

Účelem tohoto setkání je seznámení se 30 mladých lidí z České republiky a Polska, společná výměna informací o možnostech budoucího zaměstnání, hospodářském vývoji regionu a dále i o kultuře a tradicích. Letos se projektového týdne zúčastnilo 11 studentů maturitní třídy 4.A v doprovodu vyučující německého jazyka Ivany Kabelové. Co všechno zažili se můžete dozvědět v následující zprávě.

V termínu od 17. do 21. září jsme měli tu možnost a spolu se svými spolužáky ze 4.A jsme se zúčastnili velice zajímavého a poučného pobytu v německém městě Oschatz. Cílem naší exkurze bylo přiblížení, jak funguje ekologické zemědělství v Sasku.

Den po příjezdu byl plný různých akcí. Téměř celý den jsme byli „na cestách“, poznali jsme moderní kravín. Také jsme poznali, jak si tento kravín sám připravuje krmení pro zvířata. Velice zajímavé bylo slyšet, že jedna kráva dokáže nadojit až 30 litrů mléka za den. Dokonce jsou tyto krávy tak chytré, že se samy dojdou podojit do automatického dojícího systému. Po výborném obědě jsme zajeli na pštrosí farmu, kde nám byl vysvětlen proces líhnutí vajec a zpracování pštrosího masa. Také jsme se projeli úzkokolejnou železnicí. Tento den jsme toho stihli skutečně hodně. Mimo jiné jsme ještě navštívili povrchový důl a muzeum nadšenců lokomotiv.

V pátek jsme navštívili husí ekofarmu. Musíme přiznat, že toto moc zajímavé nebylo. Výklad byl velice fádní a skutečně velice rychlý. Avšak i z toho jsme si něco odnesli.

V sobotu jsme byli pozváni na dožínkové slavnosti, kterými doslova žilo celé město i jeho velmi vstřícní obyvatelé. Prošli jsme mnoho stánků, kde jsme viděli tradiční německé výrobky spojené se zemědělstvím místního kraje. Mohli jsme si vyzkoušet horolezectví, vyrobit si jednoduché výrobky z papíru a nebo si poslechnout německé orchestry. Večer byla možnost si zatancovat na místní diskotéce a také někteří této možnosti rádi využili. V neděli nás čekal návrat domů do Čech.

Akce se velice povedla, vřele ji doporučujeme i ostatním třídám, jen škoda, že už příští rok nemůžeme jet.