Muzejní noc 2016

Muzejní noc 2016

2. června 2016

V pátek 20. května byl zahájen Festival muzejních nocí. Muzea po celé České republice si připravují zajímavé programy a jsou otevřena zdarma pro všechny zájemce.

Ani Památník manželů Scheybalových společně s Městskou galerií MY nezůstal pozadu. Z naší školy se akce zúčastnily poloviny tříd V1.A a V2.A se svým příběhem O jabloneckých knoflících a studenti vyššího gymnázia s kabaretním vzpomínkovým pořadem.

Příběh o knoflících napsala naše paní učitelka Jungmannová. Téma volila tak, aby se dotklo letošního výročí Jablonce nad Nisou. Příběh je o krosňákovi (člověk, jenž v cizině prodával zboží), který šel do světa a nabízel skleněné knoflíky z Jizerských hor. Po cestě se setkal s lidmi různých národností. Sice měl někdy problémy s cestováním, ale nakonec se dostal živý a zdravý domů do Čech, prodal všechny knoflíky, koupil si driketu a oženil se.

Večer nebyl jen o divadle, při vstupu do muzea si lidé mohli poslechnout hudbu studentů ZUŠ, nebo si vyrobit vlastní jo-jo a papírovou krabičku s motivy jabloneckých budov. K dispozici bylo i občerstvení a prohlídka muzea. Myslíme si, že si všichni večer užili, protože odcházeli s dobrou náladou. Ale my si to užili nejvíc!

Kateřina Brožková a Tereza Hillová, V1.ALetošní rok mi bylo ctí účastnit se přípravy představení u příležitosti Muzejní noci pod Ještědem v Domě Jany a Josefa V. Scheybalových. Naše skupina byla „směska“ lidí z několika tříd – nadšenců pro divadlo, které dal dohromady Jakub Müller. Dle mého názoru se nám za velmi krátký čas podařilo vytvořit něco, co se dá směle nazvat představením.

Celková atmosféra muzejní noci na tomto místě byla opravdu kouzelná a člověk měl pocit, že se vrátil v čase. Před kostelem skupina hudebníků města Vídně, uvnitř Jazztet ZUŠ, nádherná taneční vystoupení studentů z gymnázia U Balvanu, vystoupení našich mladších spolužáků a konečně náš skromný kousek, pracovně nazvaný Kabaret vzpomínek. Tento byl hrán celkem čtyřikrát a pokaždé za hojné účasti diváků. Kvalita představení se s postupujícím časem zvyšovala tak, že divák, jenž zhlédl představení ve 20.00, měl ve 23.00 pocit, že vidí již docela jiné číslo.

Na půlnoc bylo připraveno překvapení, věřte, že ne náhodou inspirované sporem dvou velkých klanů – MoNteků a KaPuletů. Bylo to okénko do alternativního zpracování příběhu Romea a Julie se zapojením diváků. Zbytek nechám na Vaší fantazii.

Jo, muzejní noc, má zvláštní moc…

Filip Novák, V7.A


PS: Ještě se nekončí! Na představení Vás zveme ještě jednou, 7. 6. 2016 v 17.00 se koná repríza.