Na chvíli šlechticem

Na chvíli šlechticem

Na chvíli šlechticem

18. listopadu 2019

V úterý 12.11. jsme s půlkou V3.A vyrazili na dlouho objednaný workshop k výstavě s názvem Konfiskované osudy. Výstavu připravil tým Severočeského muzea v Liberci, ale nyní je k vidění u nás v Jablonci nad Nisou, to proto, že Liberec své muzeum nyní rekonstruuje. 

Během dvou hodin jsme se stali nejprve výrazně bohatými členy vybraných šlechtických rodů z našeho kraje, z minuty  na minutu jsme získali docela velká panství a mohli jsme si postavit dle své fantazie i velká sídla. Následovně jsme zrychleně prožili důležité události 1. poloviny 20. století a na vlastní kůži pocítili, ztrátu šlechtického titulu, části pozemků a museli plnit úkoly spojené s politickou situací po vzniku Československa. Nakonec přišlo i na 2. světovou válku, temné období, po němž nastalo ještě horší. 

Na vlastní kůži jsme poznali, co je to získat majetek a přijít o něj. Museli jsme se rozhodnout, co se vejde do 30 kg váhy ve vystěhovaleckém kufru, přičemž jsme nesměli přibalit žádné peníze a cennosti.  

Vyhnali nás ze země, a to s kufrem a pár věcmi. V našem případě jsme naštěstí museli s kufry jen před galerii, normálně nás z ní vyhodili…Pak si nás ale přece jen zase vzali zpátky, do tepla,  a seminář směřoval ke svému konci. Doprohlédli jsme si připravenou výstavu.

S velkým úsilím jsme ještě před dalším vyučováním stihli oběd. Málem jsme byli během jednoho dopoledne vyhnaní a ještě bez oběda! 

Jitka Jungmannová