Naši sportovci „zachraňovali životy“

Naši sportovci „zachraňovali životy“

29. dubna 2013

Minulý pátek proběhl na naší škole nácvik první pomoci, který absolvovali studentky a studenti sportovních tříd a to konkrétně S3A a S4A.

První v rámci výuky předmětu teorie sportovní přípravy a druzí jako opakování a procvičování před maturitou. Role figurantů a lektorů se ujali již tradičně členové Vodní záchranné služby Jablonec, kteří jednotlivá stanoviště (tradičně velmi pečlivě) připravili, naše studenty sledovali, hodnotili jejich počínání a v závěrečném souhrnu zopakovali hlavní zásady poskytnutí první pomoci v konkrétních situacích.
Dvě z modelových situací s největší pravděpodobností všichni studenti sportovních ročníků zažili buď přímo nebo u svých kolegů – podvrtnutý kotník a natržený sval. Dalším zraněním, které měli ošetřit byl zásah obličeje (včetně oka) střepy z rozbité zkumavky. Stále častější zdravotní komplikaci představují různé druhy alergií, tentokrát se z ní na dalším stanovišti „vyvinul“ anafylaktický šok, při jehož ošetření si studenti vyzkoušeli dýchání z úst do úst a nepřímou srdeční masáž.
Bohužel relativně velmi často se můžeme stát svědky dopravní nehody. Jak se chovat při ošetření motorkáře a jeho spolujezdkyně bylo možné si procvičit před školou při nasimulované nehodě.

O tom, že maskování figurantů bylo velmi věrohodné bylo možné se přesvědčit, když (bohužel nezjištěný) student nižšího gymnázia velmi vylekaně informoval pracovníka školy, že před školou leží krvácející motorkář a že je třeba rychle zavolat pomoc. Jeho postup je třeba pochválit a doufat, že každý z nás by v případě potřeby nezůstal netečný a jednak by byl schopen (a ochoten) poskytnout základní první zdravotnickou pomoc a minimálně zavolat pomoc odbornou.