Naši studenti poznávali Francii

Naši studenti poznávali Francii

9. října 2013

Ve středu 2.října večer bylo před Randovkou nebývale rušno. Čtyřicet pět studentů vyššího gymnázia odjíždělo na zájezd do Francie. Společnost jim u toho kromě mě dělali paní kolegyně Beranová a pan kolega Mališ.

Po nočním přejezdu přes Německo se naší první zastávkou stal region Lotrinsko, konkrétně farma nedaleko lázeňského města Vittel. Tu jsme si prohlédli, někteří pokonverzovali o francouzském zemědělství a na závěr jsme ochutnali domácí sýry a jogurty. Čáru přes rozpočet nám udělali ve výrobně bonbonů v Darney, kam jsme měli namířeno potom. Ukázalo se totiž, že ve čtvrtek dopoledne mají zavřeno, a tak nám nezbývalo než doufat, že nějaké dobroty nakoupíme později. Odpoledne jsme se ještě zastavili v Troyes, druhém největším městě regionu Champagne. Poté už jsme se přesunuli do tolik očekávané Paříže.

Pátek jsme zahájili ve Versailles. Nejdříve jsme navštívili pravý francouzský trh, kde jsme kromě čerstvého ovoce a zeleniny mohli nejen obdivovat, ale i nakoupit domácí sýry, paštiky, vína nebo mořské plody. Potom jsme si prohlédli královský zámek. Kdo chtěl, mohl vstoupit i dovnitř, i když nekonečné fronty u pokladny mnohé odradily, a tak se prošli „pouze“ po stále ještě kvetoucích zámeckých zahradách. Z Versailles jsme odjeli do čtvrti Montmartre, kde jsme viděli slavný Moulin rouge, baziliku Sacré-Coeur i náměstí plné pouličních umělců Place du Tertre. Na závěr dne nás čekala moderní čtvrťLa Défense, kde kromě obdivování mrakodrapů nastalo i dlouho očekávané nakupování.

Poslední den našeho pařížského výletu jsme odstartovali před slavnou gotickou katedrálou Notre-Dame, která letos slaví 850 let od svého založení. Pak jsme se prošli kolem pařížské radnice a centra moderního umění Georges Pompidou. Zastavili jsme se i v největším pařížském muzeu Louvre, kde byli všichni zvědaví, jestli je slavný obraz Mona Lisa opravdu tak malý, jak se říká, a zda obrácená pyramida skrývá to, co o ní píše Dan Brown… Protože nám počasí přálo, prošli jsme se po Champs-Elysées až k Vítěznému oblouku a pak už přišel čas na to nejdůležitější – Eiffelovku. I když turistů zde bylo letos opravdu hodně, každý, kdo chtěl, se na slavnou Železnou dámu dostal, a mohl se tak pokochat nádherným pohledem na podvečerní Paříž.

Potom už nezbývalo než se rozloučit, zamávat a vydat se na zpáteční cestu.

Doufám, že se všem zúčastněným zájezd líbil a nezbývá než poděkovat kolegům za příjemnou spolupráci a všem účastníkům zájezdu za pohodu a téměř vzorné chování. Tak zase za dva roky!