Návštěva České mincovny a podniku ABB s.r.o.

Návštěva České mincovny a podniku ABB s.r.o.

27. června 2016

Hned po páté vyučovací hodině jsme se dne 23. 6. vypravili směrem do Jabloneckých Pasek a byli jsme rozděleni na dvě skupiny.

Skupina A se vydala do ABB, kde jsme si na vrátnici oblékli žluté reflexní vesty a prohlídka mohla začít. Navštívili jsme velkou halu, ve které se montovaly vypínače a zásuvky. Byla zde spousta zajímavých strojů a všelijakých vymožeností. Pán, který nás prováděl, nám vše vysvětlil. Tady s námi byla i paní učitelka Drábková. Na konci prohlídky překvapil především robot Yu-mi, který dokáže pracovat s člověkem, usnadňuje a zrychluje práci. Ve zdejší továrně ho mají teprve dva měsíce. Kluky robotizace velice zajímala, a proto si mohli prohlédnout i jiné kamerou ovládané roboty. Velice nás zaujal pořádek na pracovišti, každá věc má své místo a panuje tu dokonalý systém, tj. poučení pro naši třídu.

V mincovně jsme nejdříve museli podstoupit osobní prohlídku, hlavně zda nemáme v kapsách nějakě drobné. Prohlídka pracoviště vypadala úplně jinak, než jakou jsme zažili v ABB, nebylo zde tolik strojů, ale zato jsme mohli vidět, jak vypadává 13 mincí za sekundu z mincovního lisu – to je ovšem zážitek. Z prezentace jsme se dozvěděli zajímavé informace nejen o mincovně, ale i o tom, z čeho jsou mince a razidla vyrobena. Mohli jsme si zde také zasoutěžit o pěkné pamětní medaile.

Celý den se moc povedl, v životě se málokdy dostanu do místnosti, kde je několik miliónů korun jenom ve dvoukorunách.

Děkujeme moc za uvolnění z šesté hodiny, a také děkujeme paní Matoušové, Drábkové a Beranové, že vše zařídily a vzaly nás na zajímavou exkurzi.