Nejlepší fyzikové o prázdninách na Randovce

Nejlepší fyzikové o prázdninách na Randovce

3. března 2018

Ani o jarních prázdninách nezely školní prostory prázdnotou. Naše škola totiž letos pořádala ústřední kolo 59. ročníku Fyzikální olympiády nejvyšší kategorie A.

V úterý 27. února se do Jablonce sjela padesátka těch, kteří nejlépe uspěli v krajských kolech této soutěže. Po slavnostním zahájení v historickém sále Hotelu Praha začalo soutěžní klání ve středu na Randovce řešením teoretických úloh. Ubytování všem poskytl Domov mládeže při SOŠ ve Smetanově ulici. Partnerem akce byla společnost Jablotron, která kromě odměn vítězům nabídla ve svých prostorách sérii workshopů i zajímavé povídání s vítězem ceny Neuron za fyziku Dr. Palatinusem.

Příjemným zpestřením po celém dnu s fyzikou bylo večerní volejbalové a pingpongové klání v městské hale.

Čtvrteční den strávili soutěžící na Technické univerzitě v Liberci při řešení velmi zajímavé praktické úlohy, exkurzích v univerzitních laboratořích i přednášce o metamateriálech. Cestou zpět jsme navštívili i science centrum IQ Landia.

Když jsme se v pátek v obřadní síni jabloneckého magistrátu loučili po předání cen nejlepším, uvědomil jsem si, že o těchhle mladých lidech ještě uslyšíme. Tedy skoro jistě o některých z nich. Dobře sledujme za několik let udělování Nobelových cen za fyziku…

Tomáš Hofrichter