Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se aneb Randovka na Přeboru škol v orientačním běhu

Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se aneb Randovka na Přeboru škol v orientačním běhu

Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se aneb Randovka na Přeboru škol v orientačním běhu

24. června 2022

Turnov, 17. května 2022. Prší, prší, jen se leje a ti nejstatečnější (cynik by jistě řekl nejšílenější) z naší školy se připravují vydat se na trať krajského kola Přeboru škol v orientačním běhu. Čeká je jistě náročný závod ve sprintové disciplíně OB a startovní pole je opravdu nabité, za školy z Libereckého kraje startují někteří z nejlepších orientačních běžců a běžkyň v celé republice.

Sprint je v orientačním běhu velmi specifická disciplína – mimo jiné se skoro exkluzivně neběhá v lese, ale v městské zástavbě a jí přilehlých parcích. To je také pravda v případě tohoto závodu, jehož shromaždiště se nachází ve Sportovní hale v Turnově a orientační klání se bude konat na přilehlém sídlišti. Hlavní důraz se zde klade na rychlost (jak fyzickou, tak rozhodování) a plynulost – v nejlepších kategoriích rozhodují opravdu vteřiny. Třeba na nedávném MČR ve sprintu byl rozdíl mezi prvním a druhým závodníkem v mužské elitě pouhých pět vteřin, což se při závodě dá nabrat opravdu malým zaváhaním na dohledávce či trochu delší volbou postupu – a možností pro takové chyby je na celé trati nespočet. Odvážlivce pak jistě čeká opravdu kvalitní trať, mimochodem se organizace závodu účastní elitní český reprezentant Vojta Král, který také trať před startem proběhl a připravil – roznesl kontroly

Naše gymnázium má závodníky a závodnice nasazené ve všech věkových kategoriích – DH7 (prima a sekunda), DH9 (tercie a kvarta) a DHS (střední školy). Bohužel ne ve všech z těchto skupin jsme byli schopni nasadit borce do kategorií mužských i ženských. To výrazně snižuje šance Randovky na postup do celostátního kola, protože do bodování škol se v každé kategorii počítají dva nejlepší chlapci a dvě nejlepší dívky z dané školy.

Přenesme se nyní dopředu, do doby, kdy jsou všichni hrdinové již zpátky “z lesa” (jak se mezi orienťáky říká, a to i v případě jako tento, kdy se běží ve městě) a výsledky známy. Nejlépe z našich dopadl Fíla Mairich z kvinty, čerstvý vícemistr České Republiky právě na sprintu v kategorii mladších dorostenců (a to o pouhou vteřinu!). Nyní také doběhl druhý, jeho jediným přemožitelem se o 28 vteřin stal mistr republiky na sprintu ve starších dorostencích, Kuba Peterka z GFXS. Mezi ostatní povedené výsledky patří v D7 čtvrtá Viola Janatová a osmá Josefína Stehlíková, v D9 též čtvrtá Míla Baloghová, desátá Tereza Farkačová a patnáctá Klára Cicvárková a v H9 devatenáctý Václav Šritr. V kategoriích středních škol pak Randováci bohužel moc nezářili – ženy jsme neměli žádné a chlapci se kromě Fíly opravdu moc nepředvedli. Nevadí, stane se. Jak říkají billboardy Hodinářství Bechyně, “Mistrovství chce čas.”

Ještě před koncem reportáže přinášíme rozhovor se zachráncem naší cti, Fílou Mairichem. “Tak cesta autobusem byla super, příjemná změna oproti tradičnímu orienťáckému sezení v jednom autě v pěti až šesti – zvlášť když sedím skoro vždycky uprostřed. Bus byl taky fajn v tom, že na nás nepršelo, mokro venku bylo opravdu nepříjemný. Co se týče shromka tak teda moc nechápu, proč nás pořadatelé nechali sedět na chodbě a nepustili do tělocvičny. Jestli to byl záměr, ukázat neorienťákům tradiční stokování vždy a všude. Závod? Tak určitě, uhhh. Bylo to lehký mapově, pochopitelně. Pár volbiček sice bylo, ale myslím, že jsem šel hezky a bez chyb. Moc se mi líbila vložka brodění se po kolena stokou, nevím jestli za tím byl nějakej skrytej symbolismus od pořadatelů. Se svým výkonem jsem samozřejmě spokojenej, Kubu jsem na sprintu neměl šanci porazit. Druhé místo je nádhera, ještě když jsem porazil Waldu (Štěpán Waldhauser z GFXS, 3. o 39s za Fílou; pozn. redakce).”
Randovce bohužel, i když očekávaně, nepřinesly naše výsledky postup do kola celostátního (Přeci jen ale 4. v druhých stupních, pouhých 10 bodů od postupu, úžasný výsledek vzhledem k nekompletnosti týmu! Bohužel taky předposlední v SŠ, avšak pořád lepší než Kateřinky!). My tedy jen koukáme k zářným zítřkům a přejeme kamarádům z Gymnázia Turnov a ZŠ Studenec v kategoriích druhého stupně a Gymnázia F.X. Šaldy a Gymnázia Turnov v kategorii středních škol hodně štěstí v kole republikovém.

Jan Pokorný, V6.A