Nostra Italia

Nostra Italia

22. října 2016

Itálie, známá též jako země pizzy, zmrzliny a výborné kávy, se na čtyři dny stala naším domovem. Pod vedením čtyř zkušených průvodců, nám bylo umožněno spatřit zlomek krásy této uchvacující země. Jelikož byl program velmi intenzivní, pokusím se zachytit stručně pouze nejdůležitější momenty našeho pobytu.

Pondělí – Roma: ranní příjezd, Palatin – Romulus a Remus zakládají Řím, poté Koloseum – zakázány láhve s vodou, dále Pantheon a příjezd do kempu – někomu nefunguje elektřina ani teplá voda – stěhuje se do apartmánu.

Úterý – vila a katakomby: villa D’este s unikátními francouzskými zahradami – UNESCO, v katakombách se ze slibovaných mnichů vyklubou studenti architektury – zákaz focení – tlumočíme prvnímu ročníku a části učitelského sboru. Noční Řím – Španělské schody.

Středa – Etruskové a Vatikán: velké pohřebiště Etrusků, návštěva pláže a smočení kotníků v mořské vodě – i přes nevůli řidičů, Vatikán – dlouhá fronta – dostáváme krabičky a sluchátka, Bazilika svatého Petra, všude kontroly bezpečnosti – Pieta.

Čtvrtek – Firenze: Radnice a muzeum ve Florencii – Medicejští, Akademie – originál sochy Davida a další Michelangelovy skvosty, nákupy na zpáteční cestu, večerní až noční Florencie – rytmický a taneční déšť před Santa Maria del Fiore, Michelangelova vyhlídka – noční Florencie, odjezd.

Dovolím si ještě pár celkových postřehů. Všude jsou zvýšená bezpečnostní opatření – kontrola věcí před každou významnější památkou, ale přesto je celková atmosféra velmi uvolněná a přátelská. Velmi zjednodušeně řečeno: pokud se fontána z bílého mramoru s nahými lidmi nachází v Římě, je nejspíš od Berniniho. Když přecházíte, nepočítejte s tím, že řidiči zastaví. Naučte se alespoň pár slov italsky, prodavači považují jakýkoliv jazyk, který nebyl součástí Římského impéria, za barbarský. Když můžete, jděte na toaletu, moc jich zde není.

Grazie za celou organizaci, trpělivost a starostlivost při zájezdu kantorům J. Beranové, J. Řehořové a J. Petrnouškovi. Byl to sice jen malý střípek Itálie, zato však velmi půvabný a poučný.