O migraci věcně a s nadhledem

O migraci věcně a s nadhledem

26. listopadu 2015

Nejeden z nás se ptá svého okolí i sám sebe, co si myslet o uprchlické krizi, jež aktuálně hýbe celou Evropou…

Tuto problematiku řešíme i na semináři Aktuální svět už dobré dva měsíce a tak nás pan Koutek vzal v úterý 24. listopadu do Liberce na přednášku a diskuzi s názvem O migraci věcně a s nadhledem. Tuto akci uspořádalo liberecké Eurocentrum ve spolupráci s Centrem na podporu integrace cizinců v Libereckém kraji. Prostory pro ni poskytla univerzitní knihovna Technické univerzity v Liberci.

V sále univerzitní knihovny je rušno. Každý si hledá své místo především podle toho, jak moc chce do diskuze zasahovat a být slyšet. Krom naší „delegace“ se na přednášce objevila i početná skupina studentů z Gymnázia U Balvanu a samozřejmě také mnoho dalších lidí, jelikož akce byla zaměřena především na informování široké veřejnosti o tomto tématu.

Někteří z nás doufají v rozpoutání velké názorové bouře, jiní si spíše přejí, aby se jich nikdo na nic neptal. V první přednášce nás zástupce Ministerstva vnitra, odboru pro azylovou a migrační politiku seznamuje se zásadními pojmy jako je legální a nelegální migrace nebo mezinárodní ochrana. Také nám ukazuje grafy s takzvanými „tvrdými čísly“, tedy skutečnými počty migrantů v naší republice, či procentuálním zastoupením jednotlivých menšin. Hned po něm vystupuje vedoucí Centra na podporu integrace cizinců v Libereckém kraji, která nás ve své prezentaci seznamuje s prací a výsledky tohoto centra. Tím ovšem přednášková část končí a přichází čas na naše dotazy, tedy onu kýženou diskuzi.

K mému zklamaní se ovšem dotazovaní odborníci spíše bránili projevu vlastních názorů a odpovídali obecně, především ve vztahu ke svému úřadu. Přesto musím ocenit, že odpovědi byly věcné a jasné a jen zřídkakdy vyhýbavé.

Diskuzní část tedy přímo nesplnila naše očekávání, za to obě přednášky velice dobře vykreslovaly, jak si naše „zemička“ v této krizi stojí. Celou akci hodnotím velice pozitivně, jelikož informovanost se může stát naší nejsilnější zbraní nejen v jakékoliv diskuzi, ale i v životě.