Velkolepá oslava narozenin Zlatého Ámose XII (Dr.L.Blahouta) byla naplánována dlouho předem. Už tři týdny před 25.říjnem byli studenti vyzváni ke shánění oranžového oblečení včetně všech možných i nemožných doplňků…

V oranžové barvě se žádná symbolika neskrývala – je prostě v módě a navíc v sychravých podzimních dnech snad i pohled na ni mohl trochu zahřát. Oranžově oblečeným studentům byla slíbena amnestie vztahující se na zkoušení ústní i písemné.

1. Den „D“ nadešel 25.října. Při vstupu do školy vítala studenty velká oranžová vlajka. Ámos XII učil od 7:10h, a proto nemohl studenty vítat osobně. Učinil tak alespoň symbolicky během první vyučovací hodiny, kdy „oranžová hlídka“ roznášela všem příslušně oblečeným studentům oranžové bonbóny a žvýkačky.

2. O velké přestávce se všichni „oranžoví“ sešli na školním dvoře, aby vytvořili obrazec z lidských těl (landart). Smajlíka i spirálu vyfotografovala prof.J.Beranová ze střechy správního pavilonu a můžete si je prohlédnout v příloze.

3. V průběhu páté vyučovací hodiny přijímal Ámos XII osobní gratulace v královské kanceláři (sklad učebnic). Čas audiencí byl úmyslně zvolen během vyučovací hodiny, aby studenti museli vynaložit trocha toho důvtipu, jak se dostat z vyučovací hodiny. Tento záměr bohužel nepochopila většina pedagogů a vypouštěli na audienci celé třídy. To málem zruinovalo královskou pokladnu, protože na audienci se podávalo oranžové pohoštění.

4. Ani oběd ve školní jídelně nemohl mít v tento den jinou barvu než oranžovou = mrkvová polévka, maso na paprice s oranžovou rýží, oranžové pití a pomeranč. Paní kuchařky šly ovšem ještě dál – všechny byly v oranžovém tričku a připravily pro oslavence obrovský ovocný dort s mandarinkami.

5. Oranžový den zakončil koncert školní rockové kapely „Deža ví“ v zasedací místnosti školy. Skupina se prezentovala převzatou rockovou klasikou ale i vlastními skladbami. Jejich syrový a přitom hutný sound nechal jen málokoho v klidu.

Hezkou reportáž o „Oranžovém dni“ natočila a odvysílala jablonecká televize RTM a článek s fotografií oranžového smajlíka z lidských těl se objevil v Deníku Jablonecka.

P.S.: „Oranžový den“ byl nejhezčí den, jaký jsem kdy na této škole zažil. Krása a síla prchavých okamžiků je právě v jejich jedinečnosti a neopakovatelnosti. Děkuji tímto všem, kteří mi pomohli změnit jeden z šedých všedních dnů na oranžový.