Oranžový den

Oranžový den

1. prosince 2005

Velkolepá oslava narozenin Zlatého Ámose XII (Dr.L.Blahouta) byla naplánována dlouho předem. Už tři týdny před 25.říjnem byli studenti vyzváni ke shánění oranžového oblečení včetně všech možných i nemožných doplňků…

V oranžové barvě se žádná symbolika neskrývala – je prostě v módě a navíc v sychravých podzimních dnech snad i pohled na ni mohl trochu zahřát. Oranžově oblečeným studentům byla slíbena amnestie vztahující se na zkoušení ústní i písemné.

1. Den „D“ nadešel 25.října. Při vstupu do školy vítala studenty velká oranžová vlajka. Ámos XII učil od 7:10h, a proto nemohl studenty vítat osobně. Učinil tak alespoň symbolicky během první vyučovací hodiny, kdy „oranžová hlídka“ roznášela všem příslušně oblečeným studentům oranžové bonbóny a žvýkačky.

2. O velké přestávce se všichni „oranžoví“ sešli na školním dvoře, aby vytvořili obrazec z lidských těl (landart). Smajlíka i spirálu vyfotografovala prof.J.Beranová ze střechy správního pavilonu a můžete si je prohlédnout v příloze.

3. V průběhu páté vyučovací hodiny přijímal Ámos XII osobní gratulace v královské kanceláři (sklad učebnic). Čas audiencí byl úmyslně zvolen během vyučovací hodiny, aby studenti museli vynaložit trocha toho důvtipu, jak se dostat z vyučovací hodiny. Tento záměr bohužel nepochopila většina pedagogů a vypouštěli na audienci celé třídy. To málem zruinovalo královskou pokladnu, protože na audienci se podávalo oranžové pohoštění.

4. Ani oběd ve školní jídelně nemohl mít v tento den jinou barvu než oranžovou = mrkvová polévka, maso na paprice s oranžovou rýží, oranžové pití a pomeranč. Paní kuchařky šly ovšem ještě dál – všechny byly v oranžovém tričku a připravily pro oslavence obrovský ovocný dort s mandarinkami.

5. Oranžový den zakončil koncert školní rockové kapely „Deža ví“ v zasedací místnosti školy. Skupina se prezentovala převzatou rockovou klasikou ale i vlastními skladbami. Jejich syrový a přitom hutný sound nechal jen málokoho v klidu.

Hezkou reportáž o „Oranžovém dni“ natočila a odvysílala jablonecká televize RTM a článek s fotografií oranžového smajlíka z lidských těl se objevil v Deníku Jablonecka.

P.S.: „Oranžový den“ byl nejhezčí den, jaký jsem kdy na této škole zažil. Krása a síla prchavých okamžiků je právě v jejich jedinečnosti a neopakovatelnosti. Děkuji tímto všem, kteří mi pomohli změnit jeden z šedých všedních dnů na oranžový.